epa05708701 (FILE) – A file photo dated 28 January 1999 showing then German President Roman Herzog speaking at the opening ceremony of the World Economic Forum in Davos, Switzerland. Reports on 10 January 2017 state Roman Herzog has died, aged 82. Herzog was president from 1994 to 1999. EPA/PATRICK AVIOLAT *** Local Caption *** 99417389 Dostawca: PAP/EPA.

Niemcy: nie żyje były prezydent Roman Herzog

Były prezydent Niemiec Roman Herzog nie żyje. Urząd prezydencki w Berlinie potwierdził we wtorek śmierć 82-letniego polityka CDU. Herzog sprawował najwyższy urząd w państwie w latach 1994-1999. Został zapamiętany jako zwolennik reform.

Z zawodu prawnik, przed objęciem urzędu prezydenta stał na czele Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

Mieszkańcy Niemiec zapamiętali Herzoga jako orędownika reform zjednoczonego w 1990 roku kraju. Do historii przeszło jego przemówienie z 1997 roku, w którym domagał się „terapii wstrząsowej” dla państwa i społeczeństwa. Zarzucał swoim rodakom niechęć do zmian, blokującą rozwój kraju. Krytykował brak w kierownictwie kraju postaci charyzmatycznych, zdolnych do mobilizowania obywateli.

Herzog rozpoczynał polityczną karierę jako minister oświaty, a potem szef resortu spraw wewnętrznych w Badenii-Wirtembergii. Po rezygnacji z drugiej kadencji jako prezydent zasiadał jako ekspert w gremiach zajmujących się reformami federalnego systemu RFN i reformą finansów.

W piśmie kondolencyjnym do żony zmarłego – Alexandry Freifrau von Berlichingen, prezydent Joachim Gauck podkreślił, że Herzog był „wyrazistą osobowością”, która miała wpływ na tożsamość Niemiec i spoistość społeczeństwa. Gauck wskazał na zaangażowanie zmarłego w walkę o prawa człowieka i obywatela. Zacytował słowa Herzoga: „Zdolność do innowacji decyduje o naszym losie”.

Herzog angażował się na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Jako pierwszy prezydent Niemiec uczestniczył w obchodach rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W przemówieniu wygłoszonym w 50. rocznicę 1 sierpnia 1994 roku w Warszawie poprosił o przebaczenie za niemieckie zbrodnie, zapewnił też o poparciu Niemiec dla wejścia Polski do UE i NATO. „Dziś schylam głowę przed bojownikami powstania warszawskiego i przed wszystkimi polskimi ofiarami wojny: proszę o wybaczenie za to, co uczynili wam Niemcy” – powiedział wówczas Herzog.

Jego przemówienie zatarło fatalne wrażenie, jakie zrobił udzielony wcześniej wywiad dla jednego z niemieckich tygodników, w którym prezydent pomylił powstanie warszawskie z powstaniem w getcie warszawskim.

Herzog istotnie przyczynił się do tego, że 27 stycznia obchodzony jest w Niemczech jako Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Fot. PAP/EPA/PATRICK AVIOLAT 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze