dokument biskup

fot. episkopat.com

Niemieccy biskupi krytykują watykańską instrukcję

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Opublikowana 20 lipca instrukcja watykańska „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” wywołała szeroką dyskusję, zwłaszcza w Kościele w Niemczech. Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa kard. Beniamino Stella, który pracował nad jej tekstem, wyraził ubolewanie z powodu zawężonego spojrzenia na ten dokument.

W rozmowie z włoskim dziennikiem „La Stampa” z 29 lipca kard. Stella powiedział, że instrukcja podkreśla szczególną rolę Eucharystii. Potwierdzenie specyfiki kapłana miało przede wszystkim na celu potwierdzenie „centralnego miejsca Eucharystii jako źródła oraz głównego punktu życia i misji Kościoła”. Nie oznacza to, że ksiądz musi robić wszystko sam. Proboszcz musi zostać odciążony od prac administracyjnych i biurokratycznych, aby mógł poświęcić się swojej roli pasterza. Należy jednak uważać, aby parafia nie przekształciła się w rodzaj „filii przedsiębiorstwa”, którą każdy może kierować.

>>> Papież zatwierdził instrukcję dot. parafii: parafia nie może być „sklerotyczną” strukturą skupioną na sobie

Dokument watykański skrytykowała większość biskupów niemieckich określając ją jako „nierealistyczną i zacofaną”. Kard. Reinhard Marx z Monachium, członek Rady Kardynałów doradzającej papieżowi w reformie kurii rzymskiej, przypomniał wyrażaną przez papieża Franciszka ideę Kościoła synodalnego, który – jego zdaniem – jest czymś innym niż to, z czym mamy do czynienia w dokumencie Kongregacji. Kilku biskupów zapowiedziało, że nie bacząc na instrukcję watykańską nie odstąpią od planowanej reformy parafii.

Inni hierarchowie niemieccy, wśród nich kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Bertram Meier z Augsburga i bp Gregor Maria Hanke z Eichstätt wyrazili uznanie dla watykańskiego dokumentu, który – ich zdaniem – wyznacza kierunek misyjny. Pozytywnie odniósł się do dokumentu także kard. Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

>>> Watykan: parafie w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła [DOKUMENT]

W reakcji na silną krytykę watykańskiego dokumentu przez biskupów niemieckich, kard. Stella zapowiedział, że chętnie spotka się z przedstawicielami episkopatu Niemiec, aby wyjaśnić ich wątpliwości i wzburzenie, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Spotkanie może się odbyć „kiedy biskupi tego zechcą i w dogodnym dla nich czasie”.

Zobacz także
Wasze komentarze