fot. EPA /GEORGI LICOVSKI

Niemieckie benedyktynki organizują poradnictwo prawne dla zakonnic

Benedyktynki z opactwa św. Scholastyki w Dinklage w Niemczech chcą wesprzeć zakonnice na świecie, które zostały wykorzystane seksualnie lub pokrzywdzone przez instytucje kościelne. W tym celu założyły Instytut ds. Prawa Zakonnego – Kobiety Kobietom. Jednym z jego celów jest „zrównanie nas, kobiet, z naszymi braćmi benedyktynami”, powiedziała 21 lipca opatka w Dinklage, s. Franziska Lukas.

Nowym instytutem będą kierowały prawniczki i zakonnice: s. Scholastika Häring i s. Lydia Schulte-Sutrum. Chcą one doradzać innym wspólnotom i poszczególnym zakonnicom w zakresie prawa kanonicznego. Siostra Häring podkreśla, że wiele rzeczy można regulować i kształtować w autonomicznym prawie zakonów, wymaga to jednak dobrej kultury prawnej. Siostra Schulte-Sutrum dodaje, że szczególnie tam, gdzie prawo nie jest traktowane poważnie, dochodzi do nadużyć fizycznych lub duchowych. W takich przypadkach nowy Instytut może zapewnić jedynie pomoc prawną. Pomoc psychologiczna i wsparcie duchowe muszą być zapewnione przez innych.

>>> Lwów: jak benedyktynki i benedyktyni pomagają uchodźcom

Fot. pixabay

Fundacja została zainspirowana dwoma papieskimi dekretami z 2016 i 2018 r. dotyczącymi zakonów żeńskich. Z jednej strony zobowiązują one niewielkie wspólnoty do przyłączenia się do stowarzyszeń lub kongregacji. Z drugiej strony, wydłużają okres przygotowania zakonnic z sześciu do dziewięciu lat, zanim będą mogły złożyć śluby wieczyste. W zakonach męskich jest to co najmniej cztery i pół roku.

Obok nierównego traktowania benedyktynkom przeszkadza fakt, że zwłaszcza w krajach zachodnich nowe siostry dopiero bardzo późno mogą przyjąć odpowiedzialne funkcje w zakonie. Zwracają przy tym uwagę, że dziś do wspólnoty wstępują często kobiety 40-letnie, w większości przypadków z długim doświadczeniem życiowym i zawodowym oraz z dobrymi kwalifikacjami.

>>> Benedyktynki i redemptoryści – w czasie powstania warszawskiego nie zrezygnowali ze swojej misji

Siostra Häring powiedziała niemieckiej agencji katolickiej KNA, że już obecnie siostry otrzymują pytania kierowane do Instytutu z całego świata. Zakonnica, która z wykształcenia jest doktorem prawa kanonicznego, pracuje też na pół etatu w Sądzie Kościelnym w Münster.

Instytut ds. Prawa Zakonnego – Kobiety Kobietom będzie finansowany z honorariów za porady, ofiar darczyńców oraz prac wykonywanych przez benedyktynki z Dinklage.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze