Niepokalanów: 150. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce
W Niepokalanowie rozpoczęło się 16 maja 150. zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Temat dwudniowego spotkania brzmi: „Przekaz wiary: język i przestrzenie”.
Poprzedziło je spotkanie Konsulty KWPZM, która w poniedziałek 15 maja między innymi postanowiła zorganizować dla osób konsekrowanych dzień postu i pokuty w intencji pokoju na świecie w dniu 2 czerwca oraz na wniosek przewodniczącego ks. Dariusza Wilka CSMA wybrała ks. Dariusza Bartochę SDB na sekretarza gen. KWPZM zaś o. Roberta Wawrzenieckiego OMI na ekonoma Konferencji. Ten wybór został potwierdzony przez zebranie plenarne KWPZM podczas obecnej sesji.
Obrady rozpoczęły się wspólną jutrznią i medytacją w kaplicy sanktuarium św. Maksymiliana, prowadzoną przez przedstawiciela orionistów obchodzących w tym roku 100-lecie obecności na ziemiach polskich.
Gościem specjalnym pierwszego dnia obrad jest Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacji 7, która podzieliła się z wyższymi przełożonymi zakonów męskich refleksjami na temat: „Przestrzenie i język przekazu wiary dzisiaj”. Swoją prezentację oparła na słowach papieża Franciszka z „Evangelii gaudium”. Nawiązała także do nauczania bł. Stefana Wyszyńskiego.
>>> Opole: zainaugurowano grupę Przyjaciół Misji Oblackich [+GALERIA]
Przekaz wiary
Prelegentka, wprowadzając do dyskusji panelowej, wskazała na to, jak wiele rodzin, w tym także rodzin wierzących, ma dziś problem z przekazywaniem wiary dzieciom i wnukom. Jak mówiła, w Kościele wiele mówi się o formacji, ale często brak tego formowania we współczesnych rodzinach. A to właśnie przekaz wiary i formacja w rodzinie sprawiają, że nawet jeśli dziecko lub młody człowiek pogubi się w codzienności, to ma fundamenty, do których może sięgnąć i powrócić. Stwierdziła także, że nie można ulegać tzw. „pokusie Taborowej”, w której pojawia się stwierdzenie „zawsze się tak robiło”, co owocuje brakiem misyjności w przekazywaniu wiary.
Oprócz prelekcji i dyskusji, w programie pierwszego dnia spotkania zakonników zaplanowano Mszę św. o godz. 14.00 pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz wybór sekretarza generalnego i ekonoma Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich.
Radykalne świadectwo świętości
Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski nawiązał w homilii do postaci patrona dnia św. Andrzeja Boboli oraz św. Maksymiliana Kolbe tworzącego Niepokalanów. Kard. Nycz powiedział, że obu świętych w czasach, w jakich przyszło im żyć w świecie i Kościele, charakteryzowało radykalne świadectwo świętości.
„Jednak dziś nie chodzi o to, aby popełniać pewien ahistorycyzm, kopiując bezmyślnie ich życie, ale o to, by w sposób twórczy ich naśladować w obecnym świecie i Kościele. Naśladować zachowując hermeneutykę ciągłości, a jednocześnie rozpoznawać znaki czasu, reagować na problemy i zmiany, które dokonują się wokół nas” – podkreślił.
>>> Opole: oblat członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej
„Czasy w jakich żyjemy, potrzebują przede wszystkim radykalnego sposobu głoszenia. Aby temu światu nie tylko mówić o Ewangelii i Jezusie Chrystusie, ale nade wszystko ten świat doprowadzić do Jezusa Chrystusa, który odpowiada na wszystkie pytania i potrzeby człowieka. Dokona się to jeśli będziemy współpracować z dziełem Chrystusa razem a nie każdy na własną rękę” – mówił kard. Nycz w homilii.
Sprawa jedności
Jak zaznaczył, św. Andrzej Bobola wskazuje też na sprawę jedności, na potrzebę tego, by „nie tylko mówić że jesteśmy na drodze synodalnej, że idziemy tą drogą – duchowni i świeccy, zakonnicy i zakonnice, ale rzeczywiście by wprowadzać te zapewnienia w życie”.
Metropolita Warszawski, nawiązując do kolekty uroczystości św. Andrzeja Boboli, zwrócił też uwagę na to, by podjąć współdziałanie z dziełem Chrystusa. Gratulując zakonnikom wyboru na obrady szczególnego miejsca, jakim jest Niepokalanów, wskazał także na to, aby nie obrażać się na świat, który coraz szybciej rozwija się w ramach globalizacji, komunikacji i technologii, ale właśnie w tym świecie dawać radykalne świadectwo życia konsekrowanego.
„Świat dziś bowiem bardzo mocno potrzebuje tego świadectwa, jakie niesie Ewangelia i Jezusa Chrystus” – powiedział. „Współczesny czas powinien nas mobilizować byśmy byli jedno w Kościele, który jest w Polsce: biskupi, księża, zakonnicy i zakonnice oraz wierni świeccy. By między nami nie było tych różnicowań, które szkodzą jedności Chrystusowego Kościoła, ale by była święta równowaga słowa, sakramentu i miłości” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.
Bieżące inicjatywy Kościoła w Polsce
Na środę zaplanowano prezentację bieżących inicjatyw Kościoła w Polsce, wśród których m.in. zostanie przedstawiona działalność Fundacji św. Józefa czy oferta studiów i kursów na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, którą przedstawi o. dr hab. prof. UKSW Wojciech Kluj OMI.
>>> Gdańsk: 90. urodziny ojca Stanisława Cyganiaka OMI
Dwudniowe obrady zakończy Eucharystia w kaplicy Sanktuarium św. Maksymiliana pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF, przewodniczącego Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Polską Prowincję Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej reprezentuje prowincjał – o. Marek Ochlak OMI.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |