Niewidomy na rowerze! Na Jasną Górę.

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzięki akcji społecznej i zbiórce pieniędzy zainicjowanej przez środowisko Pielgrzymki Rowerowej Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniu „Wesoła 54”, 30 -letni niewidomy Piotr Franiek pojedzie na pielgrzymkę na Jasną Górę. Dzisiaj Piotr odebrał nowiutki tandem i odbył jazdę próbną.

Pielgrzymka jest zaplanowana na dni od 16-go do 19-go sierpnia. Rower kosztował ponad 10 tys. zł – tyle udało się zebrać podczas trwającej od maja zbiórki. – Niech dobre wróci do każdego, żadne słowa nie oddadzą mojej wdzięczności i radości, będę dziękował każdym kilometrem pielgrzymki – mówi Piotr Franiek.

Wszystko zaczęło się przed rokiem, gdy niewidomy młody człowiek zdecydował się przejechać 280 km z czwartą wówczas Rowerową Pielgrzymką Diecezji Kieleckiej. –Zjawił się na starym rozklekotanym tandemie, który wciąż się psuł. Pielgrzymi bardzo ciepło go przyjęli, wszyscy poczuliśmy, że jest jednym z nas i zdecydowaliśmy się, że pomożemy mu uzbierać na nowy tandem– opowiada rzeczniczka pielgrzymki, Aneta Winiarska–Syska.

Zbiórka przebiegała wielotorowo. Pieniądze zbierano poprzez Stowarzyszenie Wesoła 54 w Kielcach, prowadząc zbiórki do puszek – podczas koncertu Gospel, Wieczoru Uwielbienia i innych imprez –Puszki postawiliśmy także w serwisach rowerowych, pomogły różne firmy rowerowe – dodaje Winiarska–Syska.

Potrzebny jest jeszcze pilot
Do wyruszenia na pielgrzymkę potrzebny jest jeszcze pilot, który będzie towarzyszył Piotrowi. Ostatnio pomagał mu mieszkający w Polsce Argentyńczyk, Marcos, który jednak w tym roku nie może jechać z Piotrem. Piotr Franiek dodaje, że rower to nie jego jedyna pasja. Żegluje i śpiewa w chórze Gospel. Pracuje w Okręgu Świętokrzyskim Polskiego Związku Niewidomych, ucząc osoby niewidome elektroniki i obsługi codziennych urządzeń.

Hastag #PolskaPielgrzymuje
W V Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej wyruszy wkrótce 500 osób. Przejadą 280 km. To prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę w Polsce. Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl

Niewidomy na rowerze! Na Jasną Górę.
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze