fot. Youtube/Confidencial

Nikaragua: rok 2022 jest rokiem najcięższych prześladowań Kościoła Katolickiego

Blisko 130 różnych przypadków nasilających się coraz bardziej w tym roku aktów agresji wobec Kościoła Katolickiego, ze strony rządu prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi, wymienia ogłoszony 19 listopada raport niezależnej grupy ekspertów.

Dokument stwierdza, że od początku bieżącego roku nikaraguańska dyktatura niezwykle zaostrzyła ataki na Kościół Katolicki jako „ostatniemu bastionowi oporu przeciwko jego niekontrolowanej władzy”.

„Księża katoliccy i biskupi są jeszcze jedynymi, którzy publicznie protestują przeciwko arbitralnym poczynaniom władzy w Nikaragui” – czytamy w raporcie.

Według cytowanego dokumentu, od 2018 do 2022 roku władze państwowe dokonały 396 aktów agresji przeciwko Kościołowi Katolickiemu i jego wiernym, przy czym aż 127 takich ataków przypada na rok 2022.

Rząd ograniczył nieco te prześladowania w 2018 roku, gdy ludzie wyszli na ulice w proteście przeciwko dyktaturze, a w stolicy Managui i innych miastach doszło do masowych demonstracji.

>>> Red Week w tym roku potrwa od 16 do 23 listopada. „To sprzeciw wobec prześladowania chrześcijan”

W tym roku

W bieżącym roku akty agresji wobec Kościoła oraz prowokacje wobec duchowieństwa katolickiego i wiernych przybrały – jak podkreśla raport – bezprecedensowe formy i rozmiary: „od obraźliwych napisów na murach kościołów katolickich, zbrojnych napaści i aresztowań wiernych i duchownych po wydalanie księży z kraju”.

Fot. PAP/EPA/Sashenka Gutierrez

„Nasiliły się – czytamy w dokumencie – procesy karne, zamykanie, katolickich gazet i delegalizowanie organizacji katolickich. Częstsze stały się przypadki wydalania z Nikaragui katolickich duchownych” .

Wśród jedenastu duchownych, zmuszonych przez nikaraguańskie władz do opuszczenia kraju, jest biskup pomocniczy diecezji stołecznej w Managui Silvio Baez.

6 marca tego roku – przypomina raport – rząd wydalił z Nikaragui nuncjusza apostolskiego, Waldemara Stanisława Sommertaga.

Jako „uprowadzonego” przez władze po rewizji w Pałacu Biskupim dokument wymienia biskupa diecezji Matagalpa, Rolando Alvareza, którego miejsce pobytu przez co najmniej sto dni pozostawało nieznane.

W związku z nasilającymi się prześladowaniami Kościoła Katolickiego dwupartyjna komisja rządu federalnego USA ds. wolności religijnej w ogłoszonym w tych dniach sprawozdaniu za 2022 rok, zaleciła „pozostawienie Nikaragui na specjalnej liście Departamentu Stanu USA w związku z dopuszczaniem się łamania prawa do wolności religijnej i tolerowaniem takich działań”.

Komisja wnioskuje także o „nałożenie właściwych sankcji na organa rządu Nikaragui i ich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za akty przemocy wobec miejsc i organizacji związanych z kultem religijnym”.

>>> Prześladowania chrześcijan się nasilają. Rusza polsko-holenderska akcja modlitewna w ich intencji

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze