PAP/Darek Delmanowicz

Niosą figurę Matki Bożej. Odpust w Kalwarii Pacławskiej

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Procesją rozpoczęły się obchody Wielkiego Odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. 

PAP/Darek Delmanowicz

Wielu z pielgrzymów przyjeżdża samochodami, ale tysiące pielgrzymów przychodzi na to miejsce pieszo 12 sierpnia. W następnych dniach pielgrzymi będą uczestniczyć w charakterystycznych dla tego miejsca nabożeństwach, czyli Dróżkach. 13 sierpnia z figurą Maryi rozważać będą pogrzeb Matki Bożej, a 14 – Mękę Pana Jezusa. W czasie tych nabożeństw pątnicy przemierzają wyznaczone trasy między kapliczkami, rozmieszczonymi na całym wzgórzu oraz u jego stóp. Prowadzą one przez las, łąki oraz rzekę Wiar, nazywaną Cedronem.

PAP/Darek Delmanowicz

14 sierpnia przejdzie procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej do kaplicy św. Rafała. Obchody odpustowe zakończy 15 sierpnia o 12.00 suma odpustowa z procesją eucharystyczną.

Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce południowo-wschodniej. Opiekują się nim franciszkanie konwentualni, tutaj znajduje się również nowicjat krakowskiej prowincji zakonu. Miejsce to nazywane jest „Jasną Górą Podkarpacia” oraz „Jerozolimą Wschodu”, a w czasie sierpniowego odpustu odwiedzają je dziesiątki tysięcy pielgrzymów.

Zobacz także
Wasze komentarze