epa05813142 An OSCAR statuette stands covered on the red carpet during preparations for the 89th annual Academy Awards in Hollywood, California, USA, 24 February 2017. The Academy Awards, which honors the best in film making, will take place on 26 February 2017. EPA/PAUL BUCK Dostawca: PAP/EPA.

W nocy z niedzieli na poniedziałek gala rozdania Oscarów

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W nocy z niedzieli na poniedziałek oczy kinomanów na całym świecie będą zwrócone na Los Angeles, gdzie odbędzie się 89. ceremonia przyznania nagród amerykańskiej Akademii Filmowej. O tytuł najlepszego filmu powalczą m.in. faworyt „La La Land” i „Moonlight”.

Oscarową galę w Dolby Theatre w Hollywood poprowadzi komik Jimmy Kimmel. Gwiazdy zaczną pojawiać się na czerwonym dywanie ok. godz. 1 nad ranem w poniedziałek czasu polskiego, a sama ceremonia rozpocznie się ok. godz. 2.30. Galę uświetnią liczne występy, m.in. Stinga, Justina Timberlake’a (którego utwór „Can’t Stop The Feeling” z filmu „Trolle” powalczy o Oscara dla najlepszej piosenki) czy Johna Legenda.

Za faworyta oscarowego wyścigu uznawany jest musical Damiena Chazelle „La La Land”, który zdobył rekordowe 14 nominacji, w tym dla najlepszego reżysera, filmu, odtwórców ról pierwszoplanowych (Emma Stone i Ryan Gosling), scenariusza oryginalnego i zdjęć. Tylko dwa inne filmy w historii nagród Akademii mogą pochwalić się tak wieloma nominacjami – „Wszystko o Ewie” (1950) i „Titanic” (1997).

„La La Land” – dopiero trzeci pełnometrażowy film w karierze 32-letniego Chazelle’a – opowiada historię początkującej aktorki i pianisty jazzowego, których miłość popycha do realizowania artystycznych ambicji.

Dramat science fiction „Nowy początek” Denisa Villeneuve, o próbie porozumienia się z przedstawicielami pozaziemskiej cywilizacji, oraz dramat społeczny „Moonlight” Barry’ego Jenkinsa, o dorastaniu czarnoskórego chłopca w niebezpiecznej dzielnicy Miami, dostały po osiem nominacji.

Poza tymi trzema dziełami do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film fabularny nominowane są: „Aż do piekła” Davida Mackenzie’ego, „Fences” Denzela Washingtona, „Lion. Droga do domu” Gartha Davisa, „Manchester by the Sea” Kennetha Lonergana, „Przełęcz ocalonych” Mela Gibsona i „Ukryte działania” Theodore’a Melfiego.

Gibson, Chazelle, Jenkins, Lonergan i Villeneuve będą ubiegać się o Oscara w kategorii najlepszy reżyser.

O tytuł najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej zawalczą: Isabelle Huppert („Elle”), Ruth Negga („Loving”), Natalie Portman („Jackie”), Emma Stone („La La Land”) i Meryl Streep („Boska Florence”). Z kolei o wyróżnienie za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą ubiegają się: Viola Davis („Fences”), Naomie Harris („Moonlight”), Nicole Kidman („Lion. Droga do domu”), Octavia Spencer („Ukryte działania”) i Michelle Williams („Manchester by the Sea”).

W kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy nominowani zostali: Casey Affleck („Manchester by the Sea”), Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Ryan Gosling („La La Land”), Viggo Mortensen („Captain Fantastic”) i Denzel Washington („Fences”), a w kategorii aktor drugoplanowy: Mahershala Ali („Moonlight”), Jeff Bridges („Aż do piekła”), Lucas Hedges („Manchester by the Sea”), Dev Patel („Lion. Droga do domu”) i Michael Shannon („Zwierzęta nocy”).

Do walki o statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zakwalifikowały się: duński dramat „Under Sandet”, szwedzki „Mężczyzna imieniem Ove”, reprezentujący Iran „Klient”, „Tanna” z Australii oraz niemiecki „Toni Erdmann”.

W kategorii najlepszy scenariusz oryginalny nominowani zostali: Taylor Sheridan („Aż do piekła”), Chazelle („La La Land”), Yorgos Lanthimos i Efthimis Filippou („Lobster”), Lonergan („Manchester by the Sea”) i Mike Mills („20th Century Women”).

Nominacje dla najlepszego filmu dokumentalnego otrzymały obrazy: „Fuocoammare. Ogień na morzu” o życiu na wyspie Lampedusa w czasie kryzysu migracyjnego; „I Am Not Your Negro” o kwestiach rasowych w USA; „Życie animowane” o autystycznym chłopcu, z którym udaje się nawiązać kontakt dzięki bajkom Disneya; „O.J.: Made in America” o kontrowersyjnym procesie gwiazdy futbolu amerykańskiego i aktora i „13th” o więziennictwie i dyskryminacji rasowej w USA.

W kategorii najlepsze zdjęcia nominowani są operatorzy: Linus Sandgren („La La Land”), Greig Fraser („Lion. Droga do domu”), Rodrigo Prieto („Milczenie”), James Laxton („Moonlight”) i Bradford Young („Nowy początek”).

To pierwsze nominacje odkąd w zeszłym roku, po oskarżeniach o dyskryminowanie kobiet i mniejszości, Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zapowiedziała reformy mające zagwarantować większy udział tych społeczności w tym gremium.

Galeria (4 zdjęcia)
W nocy z niedzieli na poniedziałek gala rozdania Oscarów
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze