epa05638463 Pope Francis’ envoy, Cardinal Cormac Murphy-O’Connor (C) consecrated the new St. Olav Cathedral, during a consecration Mass in Trondheim, Norway, 19 November 2016. Cardinal Murphy-O’Connor who was the former leader of the church in England and Wales was under pressure a year ago to cut sections of his new book with details regarding unreported paedophile priest in his ministry. EPA/OLE MARTIN WOLD Dostawca: PAP/EPA.

Norwegia: w Trondheim konsekrowano nową katedrę

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Po 20 latach planowania i 15-miesięcznych pracach budowlanych w norweskim Trondheim 19 listopada konsekrowano nową katedrę katolicką pw. św. Olafa. Ceremonii przewodniczył legat papieski, emerytowany arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy-O’Connor.

„Nowa katedra jest symbolem naszej apostolskiej samoświadomości i stanowi przełom w Kościele katolickim w Norwegii“ – powiedział ks. Egil Mogstad administrator parafii katedralnej św. Olafa. Nowa świątynia pomieści 450 osób. Stary kościół katolicki w Trondheim był w bardzo złym stanie i trzeba było go rozebrać. Wspólnota przez pewien czas gromadziła się na nabożeństwach w bunkrze z czasów II wojny światowej.

Jeszcze w latach 1970-tych w Trondheim mieszkało tylko kilkuset katolików. Z czasem liczba ich znacznie się zwiększyła. Obecnie wspólnota katolicka liczy tam 7 tys. osób, wśród nich wielu Polaków, Filipińczyków, przybyszów z Erytrei i Wietnamu i rośnie co miesiąc o 1 proc.

Świątynia wraz z przylegającym do niej centrum wspólnotowym i mieszkaniami księży jest nowym centrum życia katolickiego w Norwegii. Zlokalizowana jest nieopodal wybrzeża rzeki Nidelva w starej części Trondheim. Wzniesienie nowej katedry kosztowało ok. 12,5 mln. euro, z czego 4,2 mln wniosło niemieckie Dzieło św. Bonifacego, wspierające życie Kościoła katolickiego w diasporze.

Religia w Norwegii zdominowana jest przez luteranizm. Około 75 proc. populacji należy do luterańskiego Kościoła Norweskiego, który do niedawna korzystał z przywilejów oficjalnej religii państwowej. Frekwencja w świątyniach protestanckich wynosi 10 proc., w katolickich jest znacznie wyższa. Członkami innych wspólnot religijnych jest około 10 proc. ludności, a 16 peoc ludności nie należy do żadnej wspólnoty religijnej. Największymi mniejszościami religijnymi w Norwegii są: katolicy, muzułmanie i zielonoświątkowcy.

Fot. PAP/EPA/OLE MARTIN WOLD

Zobacz także
Wasze komentarze