Nowa forma Synodu Biskupów wezwaniem do kreatywności
Jedność i rozeznawanie – te dwa wymiary stanowią klucz do owocnego przeżycia otwierającej się przed Kościołem drogi synodalnej. Przekonany jest o tym bp Luis Marín de San Martín, który jest podsekretarzem Synodu Biskupów, a zarazem szefem synodalnej komisji teologicznej.
Hiszpański augustianin podkreśla, że nowa forma przebiegu Synodu Biskupów wzywa wszystkich do kreatywności. „Nie ma to być parlament, czy miejsce walki ideologicznej, tylko wspólna droga, na której każdy będzie mógł wnieść swój wkład do życia Kościoła zgodnie ze swoim charyzmatem” – zauważa bp de San Martín. Przypomina, że ze względu na zmienioną przez Papieża Franciszka formułę, będzie to wyjątkowe wydarzenie w historii Kościoła, realizowane na szczeblu krajowym, kontynentalnym i dopiero na zakończenie zwieńczone spotkaniem w Watykanie.
>>> Z czym musi się zmierzyć najbliższy Synod Biskupów?
„Warto naprawdę wsłuchać się w głos świeckich, osób zakonnych i kapłanów i w tym celu pójść na peryferie swych diecezji i parafii” – podkreśla podsekretarz Synodu Biskupów, którego faza krajowa rozpocznie się w październiku w diecezjach na całym świecie. Wskazuje on, że ponieważ w takiej formie synod nigdy nie był jeszcze realizowany, to od nas zależy na ile, i jak bardzo będzie rzeczywistym słuchaniem tego, co Duch Święty ma dziś do powiedzenia w Kościołach partykularnych, aby rozeznać, co mówi do całego Kościoła. „Nie jest to wydarzenie administracyjne, ale dzieło Ducha Świętego podkreślające eklezjologię komunii” – podkreśla bp de San Martín przypominając, że Synod Biskupów nie jest jedynym wymiarem synodalności w Kościele, do którego od początku pontyfikatu zachęca papież Franciszek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |