fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek: także dzisiaj objawienie Boga w człowieczeństwie Jezusa może wywołać zgorszenie

„Nie wolno nam podążać za Bogiem w marzeniach i wyobrażeniach o wielkości i potędze, ale musimy Go rozpoznać w człowieczeństwie Jezusa, a w konsekwencji w człowieczeństwie braci i sióstr, których spotykamy na drodze życia” – powiedział Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież zwrócił uwagę, że także dzisiaj objawienie Boga w człowieczeństwie Jezusa może wywołać zgorszenie i nie jest łatwe do zaakceptowania.

Papież nawiązał do dzisiejszej Ewangelii ukazującej reakcję tłumu i uczniów na mowę Jezusa po cudzie rozmnożenia chlebów. „Jezus zachęcił ich do zinterpretowanie tego znaku i uwierzenia w Niego, będącego prawdziwym chlebem, który zstąpił nieba, chlebem życia; i wyjawił, że chlebem, który da, jest Jego ciało i krew” – przypomniał i zwrócił uwagę, że słowa te „brzmiały surowo i niezrozumiale dla uszu ludu, do tego stopnia, że od tej chwili wielu uczniów odchodzi, to znaczy przestaje iść za Nauczycielem”.

>>> Komentarz do Ewangelii, 22 sierpnia 2021

Franciszek zachęcił do refleksji nad postawą tych, którzy się wycofują i zawracają, decydując się od tej chwili nie iść już za Jezusem. „Co jest źródłem tej niewiary? Jaki jest powód tego odrzucenia?” – pytał.

Zaznaczył, że wcielenie Boga jest tym, co wywołuje zgorszenie i stanowi przeszkodę dla tych ludzi, ale często także dla nas. Przypomniał, że aby nawiązać komunię z Bogiem, zanim zaczniemy przestrzegać przepisów czy wypełniać nakazy religijne, musimy żyć w prawdziwej i konkretnej relacji z Nim. „Oznacza to, że nie wolno nam podążać za Bogiem w marzeniach i wyobrażeniach o wielkości i potędze, ale musimy Go rozpoznać w człowieczeństwie Jezusa, a w konsekwencji w człowieczeństwie braci i sióstr, których spotykamy na drodze życia” – wyjaśnił papież i podkreślił, że Bóg prosi nas, abyśmy Go szukali nie poza życiem i historią, ale w relacji z Chrystusem i z naszymi braćmi i siostrami.

>>> Wideo na niedzielę, 22 sierpnia 2021

Zwrócił uwagę, że także dzisiaj objawienie Boga w człowieczeństwie Jezusa może wywołać zgorszenie i nie jest łatwe do zaakceptowania i wskazał na „skandaliczność” sakramentu Eucharystii.

Franciszek przestrzegł, abyśmy nie byli zaskoczeni, gdy Jezus Chrystus stawia nas w sytuacji kryzysowej. „Wręcz, martwmy się, jeśli nie wprowadza nas w kryzys, bo może rozwodniliśmy Jego orędzie! I prośmy o łaskę, byśmy dali się pobudzić i nawrócić Jego `słowami życia wiecznego`” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie wezwał: „Niech Najświętsza Maryja Panna, która zrodziła swego Syna Jezusa w ciele i zjednoczyła się z Jego ofiarą, pomoże nam zawsze dawać świadectwo wiary naszym konkretnym życiem”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze