grekokatolicy

Fot. YouTube

Nowa greckokatolicka parafia

Bp Włodzimierz Juszczak, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce, erygował nową parafię w Radomiu. Członkowie parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy.

Parafia funkcjonuje pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego i korzysta gościnnie z kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Kazimierza przy ulicy Głównej 16. Do tej pory w Radomiu istniał greckokatolicki ośrodek duszpasterski, którego proboszczem od 11 maja 2017 r. był ks. Igor Małysz. Od 1 sierpnia tego roku zgodnie z dekretem proboszczem nowo utworzonej parafii został Igor Małysz. – Nasza wspólnota już w pełni może prowadzić działalność duszpasterską – cieszy się ks. Małysz. – Początki były trudne, bo nie było wiadomo, czy wierni będą korzystać z posługi księży. Ale dzisiaj widać, że nasza wspólnota żyje – powiedział  w Radiu Plus Radom.

Nabożeństwa w Radomiu odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 14.00 w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej przy kościele św. Kazimierza. Portal cerkiew.net.pl podaje, że członkowie radomskiej parafii to w większości wierni, którzy w ostatnich latach przybyli do Polski z Ukrainy. Niektórzy parafianie to miejscowi mieszkańcy, którzy od lat mieszkają w Radomiu. Szkoła prowadzi zajęcia katechezy, w soboty organizowane są spotkania katechetyczne i integracyjne. Parafianie wraz ze swoim proboszczem są również zaangażowani w działalność charytatywną. Organizowane są szkolenia, kolonie, wspólne wyjazdy i pielgrzymki. Kościół radomski od trzech lat pomaga ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Kościoły greckokatolickie należą do Katolickich Kościołów Wschodnich i są częścią Kościoła katolickiego. Powstały one z reguły w drodze unii części Cerkwi prawosławnej z Kościołem katolickim. W kościołach greckokatolickich sprawowana jest liturgia w obrządku bizantyjskim, bardzo zbliżonym do tradycji Cerkwi prawosławnej, ale w pełni jednak zgodną z nauką Kościoła łacińskiego. Spośród Kościołów greckokatolickich na świecie najliczniejszy jest Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Liczy ponad 6 mln wiernych. Często określany jest jako Kościół unicki, a na terenie naszego kraju jego oficjalna nazwa to Kościół Greckokatolicki w Polsce.

Wierni Kościoła greckokatolickiego są rozproszeni po całej Polsce i należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi Archieparchia (Archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz oraz Eparchia (Diecezja) wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka. Metropolia posiada 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze