Rescue workers assist stranded people from floodwaters in the Auckland suburb of New Lynn in New Zealand, March 12, 2017. SNPA/Hayden Woodward/via REUTERS

Nowa Zelandia: wichura sparaliżowała kraj

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ulewne deszcze ze śniegiem oraz silny wiatr, którego prędkość w porywach dochodziła do 160 km na godzinę, spowodowały w czwartek w Nowej Zelandii przerwy w dostawie prądu elektrycznego, zakłócenia w ruchu lotniczym i drogowym – informują nowozelandzkie media.

Wiejący z kierunku południowego silny wiatr nawiedził stolicę kraju Wellington, po czym nawałnica przesuwała się na północ w kierunku Auckland, największego miasta Nowej Zelandii – pisze agencja Reutera.

Ponad 10 000 gospodarstw na Wyspie Północnej zostało dotkniętych przerwami w dostawie energii elektrycznej. Kilka autostrad zamknięto, a połączenia promowe przez Cieśninę Cooka, między Wyspą Północną i Południową, zawieszono z powodu wysokich fal – podają nowozelandzkie media. Kierowcy zostali zablokowani przez nawałnicę na jednej z autostrad na Wyspie Północnej.

„Niszczycielski wiatr południowy będzie wiał do dzisiejszego wieczora, aż zelżeje jutro rano (w piątek)” – zapowiedział synoptyk Tom Adams na stronie internetowej nowozelandzkich służb meteorologicznych. Jak dodał, w Wellington „wiatr w porywach wiał z prędkością 160 kilometrów na godzinę, a dzisiaj rano (w czwartek) nad Cieśniną Cooka zanotowano średnią prędkość wiatru 130 km/h i 11-metrowe fale”. Wcześniej służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia pogodowe. W kwietniu br. Nową Zelandię nawiedził cyklon, który spowodował śmierć jednej osoby; władze musiały wtedy ewakuować obszary nadmorskie i okoliczne szkoły. 

Fot. SNPA/Hayden Woodward

Nowa Zelandia: wichura sparaliżowała kraj
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze