fot. faustyna.pl

Nowe sanktuarium Świętej Siostry Faustyny

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński ustanowił kościół rektorski w Ostrówku k. Klembowa, który znajduje się na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła – Diecezjalnym Sanktuarium Świętej Siostry Faustyny.

Nowe sanktuarium zostało ustanowione na mocy dekretu. Czytamy w nim, że decyzja została podyktowana dobrem duchowym wiernych oraz rozwojem kultu św. s. Faustyny Kowalskiej. Biskup wyraził nadzieję, że „ustanowienie Diecezjalnego Sanktuarium Świętej Siostry Faustyny przyczyni się do dalszego rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego, który jest mocno wpisany w dzieje Diecezji, i do większej czci oddawanej św. Faustynie Kowalskiej”.

Mamy nadzieję, że wszystkim, którzy się będą tutaj modlili, Święta Faustyna będzie wypraszała miłosierdzie u Pana i uczyła, jak samemu być człowiekiem miłosiernym, by kiedyś zaliczono nas do błogosławionych. Niech Sanktuarium w Ostrówku będzie w naszej Diecezji – po Bazylice Katedralnej na Pradze, która jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – drugim miejscem nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia. (fragment dekretu)

fot. domfaustyny.pl

Bp Kamiński przypomniał, że kościół podniesiony do rangi sanktuarium znajduje się obok „Domu Świętej Faustyny”, w którym jeszcze, jako Helena Kowalska przebywała w latach 1924-25, pracując, jako pomoc domowa w rodzinie Aldony i Samuela Lipszyców na swój zakonny posag. „W tym domu Faustyna zakończyła świecki etap życia i podjęła ostateczną decyzję o wejściu na drogę życia konsekrowanego” – zwrócił uwagę ordynariusz warszawsko-praski. Dom ten został uroczyście pobłogosławiony 24 września 2011 roku przez kardynała Roberta Saraha, ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor Unum” – przypomniał w dekrecie biskup warszawsko-praski.

>>> Święta siostra Faustyna Kowalska. Boże miłosierdzie dla każdego grzesznika

fot. cathopic

Odpust w nowym sanktuarium będzie przeżywany trzy razy w ciągu roku. Pierwszą datą będzie druga Niedziela Wielkanocna, czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego, drugą datą będzie ostatnia niedziela lipca, w którą do sanktuarium przybywają wierni w pieszej pielgrzymce, w związku z wstąpieniem św. s. Faustyny do Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia mającego swój klasztor w Warszawie przy ulicy Żytniej. Trzecią wyznaczoną datą odpustu będzie przypadające 5 października liturgiczne wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej. „Jeśli będzie taka potrzeba duszpasterska – będzie można przenosić na niedzielę najbliższą tej daty i obchodzić, jako uroczystość” – czytamy w dekrecie. Po za wyznaczonymi dniami odpust zupełny pielgrzymi mogą uzyskać nawiedzając sanktuarium pod zwykłymi warunkami. Biskup warszawsko-praski zapowiedział, że jego kustoszem będzie każdy aktualnie urzędujący rektor kościoła. Zobowiązał go jednocześnie „do prowadzenia dokładnej kroniki, przechowywania pamiątek związanych z sanktuarium i gromadzenia dokumentów”.

Fot. Hubert Piechocki

Obecnie w Domu św. Faustyny w Ostrówku posługują zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Dom w Ostrówku, do którego w lipcu 1924 roku przyjechała Helena Kowalska, pochodzi z początku XX w. Państwo Lipszycowie nabyli go i wyremontowali na przełomie 1912 i 1913 roku. Jest to piętrowa willa letniskowa, zbudowana z modrzewia, z czterema werandami. Właścicielem domu był Mejer Lipszyc, który zmarł w 1937 roku. Helena Kowalska pracowała w ich posiadłości opiekując się dziećmi i dbając o dom.

Dom w Ostrówku został gruntownie odnowiony i odtworzony w stylu epoki lat 20. XX wieku. W latach 80. położono nowy dach, odrestaurowano także jedną z werand. Pozostałe elementy domu, m.in. piece, podłogi, okna i drzwi przetrwały w niezmienionym stanie. W 2009 r. dom od kolejnych właścicieli odkupiła Diecezja Warszawsko-Praska. Według zamierzeń dworek ma się stać centrum modlitwy oraz miejscem pielgrzymkowym i formacyjnym zwłaszcza dla młodzieży przygotowującej się do posługi kapłańskiej i zakonnej. Do dziś zachowało się tam wiele przedmiotów, którymi posługiwała się św. Faustyna: jej osobiste łóżko, przedmioty codziennego użytku, meble, tara do prania, a nawet toaleta i umywalka. Zachowały się również wspomnienia po św. Faustynie, które w 1952 r. spisała Aldona Lipszyc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze