Nowe tablice na szlaku Karola Wojtyły
14 nowych tablic zostanie umieszczonych w Wadowicach na szlaku, które prowadzi po miejscach związanych z Janem Pawłem II. Będą one lepiej dostosowane pod względem treści do współczesnego odbiorcy niż dotychczasowe – informuje wadowicki magistrat.
W piątek burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał umowę z wykonawcą tablic. W w przetargu wyłoniono firmę z Poznania. „Szlak Karola Wojtyły”, liczący ok. 4,5 km, od 15 lat jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w rodzinnym mieście papieża-Polaka. „Wymagał on już jednak odświeżenia i uaktualnienia. Doskonałą okazją do tego są całoroczne obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II” – mówi Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu. Jak dodała, „wkrótce w przestrzeni miejskiej staną zupełnie nowe tablice”. „Każda będzie poświęcona odrębnemu miejscu i faktom z życia Karola Wojtyły w Wadowicach. Tablice będą miały indywidualne zdjęcie, tekst w językach polskim, angielskim i włoskim, który wyjaśni związki tego miejsca z osobą Jana Pawła II, a także oś czasu. Wszystkie tworzą kompletną opowieść o rodzinie, dzieciństwie i młodości papieża z Wadowic” – wyjaśniła Targosz-Storch.
Dotychczasowy szlak zostanie rozszerzony o jedno miejsce. W sumie oznakowanych będzie ich 14. „Nowa tablica powstanie obok obecnego przedszkola na ul. Gimnazjalnej, gdzie dawniej stała wadowicka synagoga, zniszczona przez hitlerowców na początku II wojny światowej” – wyjaśnia burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Szlak obejmie: dom rodzinny Karola Wojtyły, „Mleczarnię Hygieniczna”, w której jadał, kościół pw. Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, Dom Katolicki, szkoła im. Marcina Wadowity, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, cukiernię Karola Hagenhubera, gimnazjum humanistyczne, synagogę, klasztor Karmelitów Bosych, kościół św. Piotra Apostoła, koszary wojskowe, Dom Opatrzności Bożej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, a także gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Większość kosztów pokryje samorząd województwa małopolskiego. Tablice zostaną wymienione jeszcze w tym roku.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. W Wadowicach mieszkał do matury. Po jej zdaniu wyjechał do Krakowa. Miasto rodzinne zawsze było mu bliskie i często je wspominał. Jako papież Jan Paweł II odwiedził je trzykrotnie. W marcu 2005 r., gdy krótko przed śmiercią przebywał w klinice Gemelli, wypowiedział publicznie ostatnie zdanie po polsku, które brzmiało: „Witam Wadowice”. Zwrócił się wówczas do pielgrzymów z rodzinnego miasta, którzy go odwiedzili.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |