ksiądz księża priests

fot. cathopic

Nowe zasady formacji w seminariach duchownych. Co się zmieni?

Nowe zasady formacji alumnów w seminariach duchownych kładą nacisk na dojrzałość emocjonalną i duchową, aby przyszły kapłan był człowiekiem wiary, gotowym do autentycznej służby Bogu i ludziom, nawet za cenę ofiary z siebie – powiedział PAP członek Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa bp Damian Bryl.

Zwracił uwagę, że epidemia zmusiła do szukania nowych dróg docierania z przesłaniem Ewangelii do ludzi, tak, aby mogli skorzystać z sakramentów. „Ten czas zaprosił nas do bycia bardziej wrażliwymi na doświadczenia konkretnych osób, abyśmy w duchu wiary przeżywali to, co się dzieje i z odwagą ją wyznawali” – dodał bp Bryl.

>>> Włochy: ksiądz jeździ i modli się, błogosławi ludzi stojących na balkonach [WIDEO]

Powiedział, że pewną odpowiedzią na znaki czasu są zreformowane zasady formacji alumnów w seminariach duchownych, przygotowane przez watykańską Kongregację ds. Biskupów. Zobligowała ona poszczególne Konferencje Episkopatów do przygotowania w tym zakresie dokumentów krajowych. W Polsce, przez 3 lata pracował nad tym zespół działający w ramach Komisji Episkopatu ds. Duchowieństwa. Powstał dokument pt. „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Poloniae”. Jego integralną część jest „Ratio studiorum” nt. organizacji studiów filozoficznych i teologicznych alumnów wyższych seminariów duchownych w Polsce.

„Zależy nam na uformowaniu kapłanów, którzy będą dobrymi pasterzami – będą chcieli oddać swoje życie Chrystusowi, Kościołowi i będą blisko ludzi. Dlatego, zwłaszcza w pierwszym etapie formacji, zamierzamy położyć nacisk na formację ludzką” – zapowiedział bp Bryl.

>>>  Ksiądz złapał przestępcę. Ksiądz ma na imię Jezus, przestępcę zwą „Diabełkiem”

Pierwszy rok nazywany propedeutycznym będzie obligatoryjny. „Formację zaczynamy traktować nie jako przechodzenie ze stopnia do stopnia, ale jako proces dojrzewania kandydata do kapłaństwa. W związku z tym, nie będzie ściśle określonego czasu formacji i będzie mowa o jej etapach” – powiedział PAP rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej i sekretarz Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce ks. Piotr Kot.

Zwrócił uwagę, że dokument będzie dawał wszystkim rektorom możliwość zindywidualizowania formacji.

„Kandydaci przychodzą z różnych środowisk, niekiedy z trudną historią osobistą związaną z funkcjonowaniem w takim świecie i kulturze, jaka obecnie panuje. Wielu nie ma za sobą formacji w jakiejś wspólnocie. Jeżeli, któryś z kleryków będzie musiał przejść dodatkowy proces terapeutyczny, wtedy dostosowujemy do tego czas formacji, albo wyłączmy go z niej na rok, czy dwa lata, żeby przeszedł to w innych okolicznościach, albo zaproponujemy inne rozwiązanie” – powiedział ks. Kot.

Fot. cathopic

Zaznaczył, że pierwszy etap formacji będzie również czasem weryfikowania motywacji kandydata. „Powołanie kapłańskie zakłada zgodę na ofiarę z siebie, a ta jest możliwa tylko wówczas, kiedy człowiek opiera swoje życie na głębokiej relacji z Chrystusem. Dlatego tak, ważne jest, aby decyzja młodego człowieka była odpowiedzią na zaproszenie Chrystusa, a nie podyktowana innymi czynnikami” – powiedział duchowny.

Nowe dokumenty zwracają również uwagę na formację wspólnotową. „Wielu młodych ma silne doświadczenie samotności. Jest ono związane ze współczesną kulturą indywidualizmu, która sprawia, że człowiek coraz częściej nie umie wchodzić w relacje. Tymczasem, tylko w nich człowiek może się rozwijać” – powiedział bp Bryl.

Zaznaczył, że celem kolejnego okresu formacji, obejmującego studia filozoficzno-teologiczne, poznawanie Kościoła i jego tradycji oraz tajemnicy Jezusa, będzie „stawanie się uczniem Chrystusa”.

>>> Polski ksiądz napisał „Litanię do wirusa”. Mamy jej treść!

Nowy dokument kładzie także nacisk na „przygotowanie pastoralne”, tak, aby kapłani po święceniach umieli odnaleźć się w całym kontekście społeczno-kulturowym, w którym przyjdzie im pracować. „W Legnicy od czterech lat, mamy tzw. rok pastoralny, w czasie którego diakoni poznają duszpasterstwo, włączeni w cały cykl życia parafii. Poznają wówczas grupy, wspólnoty, obowiązki, naukę w szkole” – powiedział ks. Kot. W wielu seminariach diecezjalnych alumni mają także praktyki w szpitalach, ośrodkach caritas, czy zakładach opiekuńczo-leczniczych.

Kościół w Polsce czeka na zatwierdzenie opracowanych dokumentów przez watykańską Kongregację ds. Biskupów. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze