Noworoczna modlitwa o pokój Wspólnoty Sant’Egidio. „Budujmy kulturę troskliwości”
Choć pandemia koronawirusa w znacznym stopniu sparaliżowała nasze życie, to nie zatrzymała zbrojnych konfliktów, jakie toczą się w wielu zakątkach świata. Wspólnota Sant’Egidio zaprasza 1 stycznia na modlitwę o pokój.
Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 20 w parafii św. Barbary w Warszawie (ul. Nowogrodzka 51). Podczas modlitwy będą wymieniane wszystkie państwa i regiony świata, w których toczą się wojny i konflikty. Przed nabożeństwem odczytany zostanie apel o pokój. Wspólnota zaprasza też do uczestnictwa w wirtualnej manifestacji „Pokój wszystkim ziemiom 2021”, która rozpocznie się o godz. 11.05 online na stronie www.santegidio.org oraz w mediach społecznościowych.
W czasie wydarzenia będzie można wysłuchać głosów osób z różnych kontynentów, m.in. z północnego Mozambiku, gdzie dochodzi do ataków zbrojnych grup, które przyniosły wiele ofiar i doprowadziły do przesiedlenia setek tysięcy osób. Modlitwie będzie towarzyszyła bożonarodzeniowa kolekta, którą Wspólnota Sant’Egidio przekaże na rzecz mieszkańców Cabo Delgado. W wyniku ataków dach nad głową i normalne życie straciło tam już 500 tys. ludzi. Ofiary można też wpłacać na konto Fundacji Sant’Egidio Polska. Pod koniec tej swoistej intensywnej podróży szlakiem „ran świata” i nadziei na pokój, uczestnicy spotkania wysłuchają wspólnie przesłania papieża Franciszka w czasie modlitwy Anioł Pański.
Opublikowany przez Wspólnota Sant’Egidio Warszawa Sobota, 26 grudnia 2020
„Rok 2020 upłynął pod znakiem wielkiego kryzysu sanitarnego Covid-19, który stał się zjawiskiem wielopłaszczyznowym i globalnym, pogłębiając silnie ze sobą powiązane kryzysy, takie jak kryzys klimatyczny, żywnościowy, gospodarczy i migracyjny, oraz sprawiając ogromne cierpienia i trudności” – pisze papież Franciszek w Orędziu na 54. Światowy Dzień Pokoju. Ojciec Święty zauważa, że „te i inne wydarzenia, które w minionym roku naznaczyły drogę ludzkości, uczą nas, jak ważna jest troska o siebie nawzajem i o stworzenie, aby budować społeczeństwo oparte na relacjach braterstwa”. W tych trudnych czasach Franciszek wskazuje na kulturę troskliwości jako drogę do pokoju.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |