Nowy biskup w Szwajcarii: krzyż jest znakiem Chrystusa. Proszę nie oczekiwać ode mnie, że zaprojektuję swój herb b …
Nowy biskup diecezji Chur w Szwajcarii – Joseph Maria Bonnemain, zerwał z tradycją i zrezygnował z własnego herbu. Według tamtejszego portalu kath.ch duchowny stwierdził, że wystarczy mu znak Krzyża Jezusowego. „Krzyż jest znakiem miłującego oddania Chrystusa dla świata. Dlatego proszę nie oczekiwać ode mnie, żebym zaprojektował swój herb biskupi i nosił go, jak to jest w zwyczaju” – powiedział 72-letni nominat i dodał: „Mnie wystarczy znak Krzyża Chrystusowego i tylko tego będę używał”.
Od wieków księża katoliccy z chwilą mianowania ich biskupami wybierają sobie osobisty herb, zwieńczony zielonym kapeluszem z dwunastoma chwostami, w herbie arcybiskupa chwostów jest 20, w herbach kardynałów kapelusz jest w kolorze czerwonym, a chwostów jest 30.
Papież sam zdecydował o wyborze ordynariusza
Nowego biskupa w Churze Franciszek mianował 15 lutego. Właściwie powinna go wybrać kapituła katedralna Churu, w której skład wchodzi 22 księży. Żaden z trzech zaproponowanych przez papieża kandydatów nie uzyskał jednak większości głosów. Na tej liście był także ks. Bonnemain, rezydujący w Zurychu wikariusz biskupi ds. stowarzyszeń kościelnych, kapłan Opus Dei. Gdy kapituła odrzuciła wszystkie kandydatury, wówczas Ojciec Święty zadecydował o jego wyborze na ordynariusza. Według władz kurialnych do czasu sakry biskupiej diecezją będzie kierował dotychczasowy administrator apostolski bp Peter Bürcher.
>>>Szwajcaria: kard. P. Parolin chce, aby przyszły biskup Churu pokonał podziały w diecezji
Diecezja Chur
Diecezja Chur we wschodniej Szwajcarii obejmuje kantony rolnicze, jak Graubünden (Gryzonia) i Schwyz, ale także wielkomiejski kanton Zurych. Od końca lat osiemdziesiątych przeżywa ona wewnętrzne napięcia i polaryzację. Szwajcarskie prawo kościelne, sięgające korzeniami średniowiecza, daje świeckim większe prawo współdecydowania, niż to przewiduje obowiązujące prawo kanoniczne. Było to wielokrotnie powodem konfliktów w czasie, gdy ordynariuszami Churu byli uchodzący za konserwatywnych biskupi Wolfgang Haas (1988/90-97) i Vitus Huonder (2007-19).
Natomiast nastawiony pojednawczo biskup Amédée Grab (1997-2007) zdołał w znacznym stopniu opanować konflikty z wiernymi. Wybuchły one na nowo, gdy ordynariuszem został bp Huonder. Po jego przejściu na emeryturę w maju 2019 Franciszek mianował tymczasowym administratorem apostolskim diecezji 75-letniego bp. Petera Bürchera, biskupa-seniora Reykjaviku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |