radość przymierze miłosierdzia ewangelizacja misja Talitha Kum 2019 Poznań

Fot. Justyna Nowicka

Kardynał nominat Okpaleke: chrześcijanie muszą wiernie świadczyć o Ewangelii

Biskup Peter Okpaleke z nigeryjskiej diecezji Ekwulobia zaznaczył w rozmowie z Radiem Watykańskim, że najważniejsze dla Kościoła w Nigerii jest obecnie świadczenie o Chrystusie w konkrecie życia.

Nowy kardynał przyznał, że jego reakcją na nominację było niedowierzanie i poczucie niewystarczalności. „Byłem właśnie w jednej z naszych parafii, gdzie udzielałem bierzmowania. Po mszy mój sekretarz powiedział mi o nominacji. Myślałem, że żartuje. Potem pomyślałem, że to niemożliwe, że nie jestem wystarczająco przygotowany. Przypomniałem sobie jednak, słowa z Listu do Rzymian: «Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według Jego zamiaru». Z Bogiem nigdy nie jestem sam” – powiedział bp Okpaleke.

Zapytany o największe wyzwanie dla Kościoła w Nigerii, hierarcha zaznaczył, że chrześcijanie muszą wiernie świadczyć o Ewangelii i przełożyć ją na życie, zmierzyć się z realiami i zmieniać kulturę, w której przyszło im żyć.

>>> Nominacja kardynalska nigeryjskiego biskupa ma „wielką wartość symboliczną”

Fot. facebook.com/PrzystanekJezus

Musimy sprostać pierwszej chrześcijańskiej odpowiedzialności bycia świadkami Jezusa Chrystusa i Jego mocy przemieniania życia. Konieczne jest formowanie chrześcijan, by świadczyli o tym swoim życiem, działaniem. Kościół jest w świecie, a Kościół w Nigerii jest w nigeryjskim społeczeństwie, w którym nie brakuje trudności: gospodarczych, braku bezpieczeństwa, zasoby są w rękach niewielu. Kraj jest niestabilny politycznie, przemoc cały czas rośnie. Wyzwaniem jest też wielokulturowość. W tym wszystkim my jako pasterze musimy towarzyszyć ludziom w ich życiu i działać, by podejmować dialog ze współczesną kulturą. Musimy wiedzieć, co dzieje się w życiu ludzi i dzięki temu pozwalać Ewangelii penetrować zastaną kulturę i przekształcać ją – podkreślił kardynał nominat.

Zapytany o ważne zadania dla kardynałów w Nigerii, których jest obecnie czterech, bp Okpaleke powiedział, że powinni oni współpracować z papieżem, zabiegać o ewangelizację samych chrześcijan i formować ludzi, którzy będą potrafili wpłynąć na społeczeństwo. Powinni także podejmować dialog międzyreligijny. Poproszony o krótkie przesłanie do swoich rodaków, kardynał nominat zaapelował o wytrwałość w wierze. „Nigdy nie traćcie wiary, także wtedy gdy zagrożone jest wasze życie. Módlcie się i pracujcie. Pan jest z wami, zawsze” – zachęcił kardynał nominat.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze