Vladimir Putin, fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY /SPUTNIK / KREMLIN

Nowy nuncjusz apostolski w Rosji złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin przyjął w Sali Aleksandrowskiej Pałacu Kremlowskiego w Moskwie nowych ambasadorów 20 państw, którzy złożyli na jego ręce listy uwierzytelniające, rozpoczynając w ten sposób swą misję w tym kraju.

Wśród dyplomatów byli nuncjusz apostolski abp Giovanni d’Aniello i ambasador Zakonu Maltańskiego książę Aimone di Savoia Aosta. Była to pierwsza tego rodzaju uroczystość od czasu ogłoszenia pandemii w Rosji i odbyła się ona z zachowaniem ograniczeń z tym związanych. W przemówieniu do nowych przedstawicieli dyplomatycznych szef państwa ocenił stosunki Rosji z poszczególnymi państwami, odnosząc się także do bieżących wydarzeń międzynarodowych, m.in. o współpracy między krajami w walce z koronawirusem. – Jestem przekonany, że w obliczu tak bezprecedensowego wyzwania wspólnota międzynarodowa po prostu nie ma innego wyjścia jak tylko zespolić wysiłki. Chodzi przecież o podstawową wartość, jaką jest życie i zdrowie naszych obywateli – powiedział prezydent Rosji.

W środku abp Giovanni d’Aniello, fot. EPA/MIKHAIL METZEL/TASS/KREMLIN /SPUTNIK


Zwracając się do przedstawiciela papieskiego zwrócił uwagę, że w stosunkach ze Stolicą Apostolską istnieje „treściwy dialog, u którego podstaw leży wierność tradycyjnym wartościom ogólnoludzkim”. Podkreślił, że „w duchu porozumień osiągniętych podczas naszego spotkania z papieżem Franciszkiem w lipcu ubiegłego roku rozszerza się współpraca w zakresie umacniania pokoju międzynarodowego i międzyreligijnego, zgody, przeciwdziałania terroryzmowi i ekstremizmowi oraz wszelkim formom nietolerancji rasowej” – powiedział Putin. Zapewnił ponadto, że Rosja ceni sobie „stosunki z Suwerennym Zakonem Maltańskim, których podstawą są wyjątkowe więzi historyczne i tradycje współdziałania kulturalno-humanitarnego”.

fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN

Szanowni Państwo! Liczymy na to, że przy waszym aktywnym udziale stosunki te będą się dynamicznie rozwijać dla dobra narodów wszystkich naszych krajów, w interesie bezpieczeństwa i stabilizacji międzynarodowej. Szczerze życzę wam wszelkich sukcesów w waszej pracy w Rosji, wszystkiego najlepszego i oczywiście tego, co jest dzisiaj najbardziej aktualne: dobrego zdrowia. Pozdrawiam was z okazji rozpoczęcia waszej pracy w Federacji Rosyjskiej. (prezydent Rosji)

Giovanni d’Aniello urodził się 5 stycznia 1955 w mieście Aversa (Kampania) 8 grudnia 1978 r. przyjął święcenia kapłańskie. 1 czerwca 1983 r. rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. 15 grudnia 2001  r. Jan Paweł II mianował go swym przedstawicielem dyplomatycznym w Demokratycznej Republice Konga, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa i udzielając mu osobiście sakry 6 stycznia 2002. 22 września 2010 r. Benedykt XVI przeniósł go na stanowisko nuncjusza w Tajlandii, a zarazem w Kambodży oraz delegata apostolskiego w Birmie (obecnie Mianmar) i w Laosie. 10 lutego 2012 r. papież powołał go na nuncjusza w Brazylii, skąd Franciszek przeniósł go 1 czerwca br. na podobny urząd w Rosji. Abp G. d’Aniello jest siódmym z kolei dyplomatą papieskim w Moskwie od czasu nawiązania przez ten kraj w 1991 r. stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.

fot. EPA/ALEXEI NIKOLSKY/SPUTNIK /KREMLIN

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze