Nowy przywódca palestyńskiego Hamasu

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Palestyński Hamas, rządzący w Strefie Gazy, wybrał w sobotę na nowego lidera Ismaila Haniję, który zastąpił Chaleda Meszala – poinformował rzecznik tego islamistycznego ruchu Abdul-Latif Kanu. Hanija jest uważany za przywódcę pragmatycznego skrzydła Hamasu.

Meszal, korzystający obecnie z azylu w Ad-Dausze, przewodził Hamasowi przez ostatnie osiem lat. Oznajmił on, łącząc się z Kataru na Skypie z Gazą, że Hanija wygrał wewnętrzne wybory w Hamasie i staje się szefem biura politycznego ruchu.

Ismail Hanija

Liderzy Hamasu w Gazie nie mogli się udać na spotkanie z Meszalem, ponieważ Izrael utrzymuje blokadę Strefy Gazy, a przejście na granicy z Egiptem w Rafah jest zamknięte.

„Mimo sytuacji, w jakiej znajduje się nasze ugrupowanie, wybory wewnętrze udało się przeprowadzić w porę i według wszelkich reguł” – oświadczył Kanu, podkreślając, że „świadczy to o sile” ruchu.

54-letni Hanija urodził się w obozie palestyńskich uchodźców w Szati na terenie Strefy Gazy.

W lutym tego roku w wyniku wewnętrznych wyborów szefem Hamasu w Strefie Gazy został radykał Jehija Sinwar z wojskowego skrzydła ruchu, odrzucający możliwość porozumienia z Izraelem.

Rada Hamasu złożona z 48 członków wybiera 18-osobowe biuro polityczne i to ono wybiera najwyższego przywódcę ruchu.

Hamas oznajmił, że „dokonał zastrzyku nowej krwi” do kierownictwa ruchu. Po rozważeniu priorytetów i nowej strategii działania zdefiniowanych w nowo uchwalonym dokumencie politycznym ruch po raz pierwszy zaaprobował jako cel utworzenie państwa palestyńskiego w granicach sprzed wojny sześciodniowej z 1967 roku, co jednak nie oznacza uznania państwa Izrael.

Hamas został założony jako ruch w grudniu 1987 roku przez szejka Ahmeda Jasina, który zginął w trakcie izraelskiej operacji wojskowej w kwietniu 2004 roku. Zarówno Izrael, jak Stany Zjednoczone uważają Hamas za organizację terrorystyczna

Hamas rządzi w Strefie Gazy od czerwca 2007 roku, od czasu gdy jego milicja usunęła ze Strefy siły bezpieczeństwa prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa z partii nacjonalistycznej Al Fatah.

Nowy przywódca palestyńskiego Hamasu
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze