Nowy szef episkopatu Włoch o swoich priorytetach

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W dwa miesiące od chwili powołania przez Franciszka na urząd przewodniczącego Włoskiej Konferencji Biskupiej arcybiskup Perugii kard. Gualtiero Bassetti przedstawił priorytety działalności Kościoła katolickiego na Półwyspie Apenińskim. W wywiadzie dla rzymskiego dziennika „La Repubblica” 75-letni purpurat podkreślił, że godności osoby ludzkiej należy bronić na wszystkich polach, zarówno bioetyki, jak i migracji.

 – Wokół obu tych tematów powstały odmienne prądy kulturowe, a nawet przeciwne opcje polityczne. Ja osobiście sądzę, że błędem jest oddzielanie i przeciwstawianie sobie tych zagadnień: nie można na przykład bronić rodzącego się życia a potem rozbudzać uczucia ksenofobii wobec cudzoziemców; albo być orędownikami przyjmowania migrantów i jednocześnie propagować surogatki – powiedział kardynał.

Odnosi on wrażenie, że „istnieje krótkie spięcie na linii lewica-prawica, które nie chce zrozumieć, że w centrum obu problemów: bioetyka – migracje pozostaje człowiek”. – Co więcej, chodzi o osobę ludzką, której wolności nie wolno nigdy deptać i która jest niezbywalna! Trzeba zawsze bronić kultury życia – podkreślił przewodniczący episkopatu Włoch.

Oświadczył ponadto, że kilka lat temu zaprosił do Perugii Zygmunta Baumana, „by mówił o obecnym płynnym społeczeństwie, ale też o przyszłości”. – Mam wrażenie, że mamy do czynienia z nową kwestią społeczną, która ogarnia dziedzinę nie tylko gospodarki, ale także antropologii, kultury i duchowości – dodał w wywiadzie. W tej sytuacji, postuluje arcybiskup stolicy Umbrii, „należy powrócić do człowieka, jak mawiali filozofowie personalistyczni, jak Maritain i Mounier”.

Kardynał Bassetti w latach 2009-2014 był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. Papież Franciszek mianował go kardynałem w lutym 2014 roku.

Zobacz także
Wasze komentarze