Fot. cathopic

Nuncjatura: będzie wizytacja w seminarium kaliskim

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Kaliskiej. Obowiązki wizytatora powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu – poinformowała w poniedziałek nuncjatura apostolska w Polsce.

Oto tekst komunikatu:

Kongregacja ds. Duchowieństwa zarządziła wizytację apostolską w wyższym seminarium duchownym diecezji kaliskiej.

Obowiązki wizytatora apostolskiego powierzyła abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu.

Warszawa, 29 czerwca 2020 r.

X Salvatore Pennacchio

Nuncjusz Apostolski

Magazyn „Więź” w 22 czerwca podał, że w lutym 2018 r. do nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka. „Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu” – czytamy w artykule.

Administratorem apostolskim sede plena w diecezji kaliskiej od nominacji 25 czerwca br. jest abp Grzegorz Ryś. Jak podała nuncjatura, przejął on rządy w diecezji kaliskiej, ale „nominalnie biskupem kaliskim nadal pozostaje bp Edward Janiak”. Wyjaśniono, że abp Grzegorz Ryś jako administrator diecezji kaliskiej otrzymał w niej „uprawnienia biskupa diecezjalnego”.

>>> Oświadczenie abp. Wojciecha Polaka, Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ws. zarzutów bp. Janiaka [DOKUMENT]

Z kolei „bp Edward Janiak otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań. Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską” – podano.

Zaznaczono, że „zachowują moc postanowienia zawarte w komunikacie arcybiskupa poznańskiego z 2 czerwca 2020 (metropolita poznański otrzymał: upoważnienie do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego oraz wyłączną kompetencję w sprawach oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej”.

Zobacz także
Wasze komentarze