
fot. Autorstwa Diliff – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34509287
Nuncjusz w anglikańskiej katedrze. Historyczna msza św. w Canterbury
Po raz pierwszy w historii współczesnej przedstawiciel papieża przewodniczył Eucharystii w miejscu męczeństwa św. Tomasza Becketa, XII-wiecznego arcybiskupa Canterbury, kanclerza Anglii.
7 lipca w anglikańskiej katedrze w Canterbury miało miejsce wydarzenie bez precedensu w czasach nowożytnych. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Wielkiej Brytanii, abp Miguel Maury Buendía. Eucharystia została odprawiona z okazji święta translacji relikwii św. Tomasza Becketa, czyli ich uroczystego przeniesienia w 1220 roku z pierwotnego grobu w kryptach do okazałego relikwiarza za głównym ołtarzem.
Historyczne upamiętnienie męczennika
Wydarzenie to, mające miejsce pięćdziesiąt lat po męczeńskiej śmierci Becketa, zgromadziło w średniowieczu króla Henryka III, wielu europejskich dostojników kościelnych oraz rzesze pielgrzymów. Od czasów reformacji w katedrze odprawiano katolicką mszę św. tylko sporadycznie – choć co roku 7 lipca pozwalano parafii katolickiej pw. św. Tomasza z Canterbury uczcić świętego. To jednak pierwszy raz w czasach nowożytnych, gdy przewodniczył jej przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.
Liturgia rozpoczęła się o 19.30. Wśród setek wiernych byli pielgrzymi z całego kraju, duchowni oraz… watykańska drużyna krykieta. Uczestnicy oddali cześć relikwiom świętego – jego szatom i kości palca – przyniesionym z lokalnej parafii. Muzyczną oprawę zapewnił zespół wokalny Tenebraez Londynu.
>>> „Twój głos dociera do serca Boga”. Leon XIV o pokoju, który zaczyna się w sercu

Ważny sygnał
Obecny na miejscu były anglikański kapelan królewski Gavin Ashenden z „Catholic Herald” zwrócił uwagę na znaczenie tej historycznej mszy św. „Choć w Canterbury Eucharystię odprawiali także lokalni księża i nawet kardynałowie, to obecność nuncjusza to szczególny znak politycznego uznania Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii” – ocenił.
Abp Buendía odczytał także pozdrowienia od papieża Leona XIV, a po zakończeniu mszy pobłogosławił zgromadzonych relikwiami.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |