Gotycki wizerunek Matki Boskiej Bolesnej z Alzacji, z ok. 1455 roku. Fot. Alsace, Haut-Rhin, Colmar, Musée d’UnterLinden : la descente de Croix, les larmes de Marie, commons.wikimedia.org

O. prof. Bartosik, mariolog: Maryja jest matką, która wychowuje nas poprzez własny przykład

Maryja jest matką, która wychowuje nas poprzez własny przykład. Uczy, w jaki sposób słuchać Boga w swoim życiu, jak być otwartym na potrzeby bliźnich i jak wiernie trwać przy Chrystusie, nawet w cierpieniu – powiedział mariolog i franciszkanin ojciec prof. Grzegorz Bartosik.

Ojciec Bartosik przypomniał, że Maryję – jako matkę Pana Jezusa – ukazują najpełniej Ewangelie św. Mateusza i św. Łukasza. „Ewangelie opisują, jak Maryja jako matka Jezusa poczęła Go, zrodziła, wychowywała, wreszcie towarzyszyła Mu z życiu publicznym i była przy Nim także pod krzyżem, towarzysząc Jezusowi również w Jego męce” – zaznaczył.

Dodał, że Matką Pana nazwała Maryję już św. Elżbieta w scenie nawiedzenia, kiedy zwróciła się do Niej słowami: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie?”.

>>> Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Co mówiła o naszej ojczyźnie? 

Odkrywanie prawdy o Maryi

Jak zastrzegł, prawda ta była stopniowo odkrywana w Kościele, który oficjalnie uznał ją na soborze w Efezie w 431 r. „Sobór ten nadał uroczyście Maryi tytuł Matki Boga. Wiązało się to z przeciwstawieniem się herezji nestorianizmu. Nestoriusz i jego uczniowie wyróżniali w Chrystusie dwa podmioty: ludzi i boski. Sobór zadecydował, że Chrystus jest jedną osobą, która ma dwie natury, a Maryja jest matką Osoby Boskiej” – wyjaśnił o. Bartosik.

O. prof. Grzegorz Bartosik, fot. Yt/screen

Podkreślił, że zgodnie z nauką Kościoła Maryja jest nie tylko matką Pana Jezusa, ale też matką Kościoła i każdego człowieka. „W Piśmie Świętym czytamy, że Maryja towarzyszyła rodzącemu się Kościołowi, oczekując w wieczerniku na zesłanie Ducha Świętego” – zaznaczył.

Przypomniał, że Jezus ofiarował nam Maryję jako matkę, zwracając się z wysokości krzyża do umiłowanego ucznia słowami: „Oto matka twoja”. „Kościół od X w. interpretuje te słowa tak, że Jezus nie tylko powierzył w ten sposób św. Janowi opiekę nad Maryją, lecz przez to, że św. Jan nie jest tam wymieniony z imienia, określił Maryję matką każdego ucznia Jezusa” – wyjaśnił o. Bartosik.

Podkreślił, że prawda ta rozwijała się w Kościele od IX w. „Ostatecznie w 1964 r. na zakończenie trzeciej sesji soboru watykańskiego II papież Paweł VI, na wyraźną prośbę kard. Stefana Wyszyńskiego, ogłosił Maryję Matką Kościoła, czyli matką pasterzy i wszystkich wiernych” – poinformował franciszkanin.

>>> Abp Gądecki: Maryja wychowuje nas do podejmowania decyzji w epoce tymczasowości

Co to znaczy, że Maryja jest Matką?

Zdaniem ojca Bartosika z tego, że Maryja jest naszą matką wynika, że możemy odnosić się do niej jak do rodzonej mamy. „Tak jak nasze mamy opiekują się nami w dzieciństwie, a później towarzyszą w dorosłym życiu, podobnie Maryja chce nas wspierać. Przede wszystkim Maryja wstawia się za nami u swojego Syna, wyprasza nam łaski tak, jak wyprosiła cud przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej” – stwierdził.

Jak zastrzegł, istotą pośrednictwa Maryi jest nie tylko troska o nasze sprawy i potrzeby, ale też troska o to, byśmy w Chrystusie rozpoznali mesjasza. „Drugim aspektem macierzyństwa Maryi jest wychowanie nas poprzez własny przykład. Maryja jest dla nas najlepszym przykładem, w jaki sposób słuchać Boga w swoim życiu – pokazuje to scena zwiastowania, jak być otwartym na potrzeby bliźnich – tego uczy scena w Kanie Galilejskiej – czy nawiedzenia św. Elżbiety, wreszcie, jak wiernie trwać przy Chrystusie, nawet w cierpieniu – to Maryja pokazuje, towarzysząc Jezusowi podczas męki” – mówił o. Bartosik.

fot. Lidia Lasota/KR

„Syntezą przykładu, jaki daje swoim życiem Maryja, są Jej słowa z Kany Galilejskiej: Uczyńcie wszystko, co wam powie mój Syn” – dodał. Zaznaczył, że kolejnym aspektem macierzyńskiej troski Maryi o człowieka jest to, że na przestrzeni wieków wielokrotnie objawiała się różnym ludziom, m.in. w Fatimie, Lourdes, Gwadelupie, Kibeho czy w Gietrzwałdzie. „Kiedy Maryja widzi, że ludzie oddalają się od Boga i idą na zatracenie, jako kochająca matka nie pozostaje obojętna. Przychodzi, by wezwać do nawrócenia i pokuty” – zastrzegł.

Objawienia maryjne

Według o. Bartosika objawienia maryjne mają zazwyczaj charakter prorocki. Podobnie jak starotestamentalni prorocy Maryja wzywa ludzi do porzucenia grzechu, zapowiadając karę bądź nagrodę.

„Jednak obok charakteru prorockiego objawienia Matki Bożej charakteryzuje ogromną miłość matki, która nie chce dopuścić, by którekolwiek z Jej dzieci poszło na potępienie” – powiedział.

Duchowny podkreślił, że Maryja jest wzorem dla każdej współczesnej matki. „Matki mogą od Maryi nauczyć się troski o życie i przyjęcia dziecka, które się w nich poczyna. W czasie zwiastowania Maryja była zaskoczona planami Boga wobec Niej, a mimo to zgodziła się zostać matką Pana Jezusa” – przypomniał.

„Mamy mogą przyzywać wstawiennictwa Maryi, która wytrwała przy Jezusie pod krzyżem, ilekroć ich dzieci przeżywają trudne chwile, by pomogła je przezwyciężyć” – mówił.

Dodał, że od Maryi wszyscy możemy uczyć się posłuszeństwa i zaufania Bogu oraz zachowywania Bożych przykazań.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze