O czym obradują biskupi podczas zebrania plenarnego na Jasnej Górze? [+GALERIA]
Podczas Zebrania Plenarnego nastąpi przekazanie listów akredytacyjnych przez nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Filipazzi zwróci się również do biskupów ze swoim pierwszym przesłaniem.
Relacja z pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, przekazanie listów akredytacyjnych przez nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, na ręce Przewodniczącego polskiego Episkopatu, spotkanie z abp. Emilio Nappa, przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawicielami Fundacji Renovabis, kolejnym etapie przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025 znalazły się wśród zapowiedzianych tematów dwudniowego 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Zebranie poprzedził briefing z udziałem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP i ks. Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika KEP.
Bp Miziński zaznaczył, że podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji Synodu o synodalności będzie wiodącym zagadnieniem Zebrania Plenarnego. Biskupi będą również omawiać dokument podsumowujący rzymską sesję, który nosi tytuł: „Kościół synodalny w misji”. – Został on dany Kościołowi i poszczególnym episkopatom, do refleksji i dyskusji w tym roku, przed drugą sesją, która odbędzie się w 2024 r. Podczas zebrania plenarnego KEP będzie dyskusja nad tym dokumentem, aby potem w marcu przyszłego roku przedstawić do Sekretariatu Synodu wypracowane, pogłębione refleksje na tematy, które są zadane Kościołowi na ten rok trwania w synodzie – wyjaśniał bp Miziński.
>>> Kard. Ryś: synodalność nie jest celem samym w sobie
Podczas Zebrania Plenarnego nastąpi przekazanie listów akredytacyjnych przez nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazziego, na ręce Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Abp Filipazzi zwróci się również do biskupów ze swoim pierwszym przesłaniem.
W Zebraniu Plenarnym biorą udział także udział goście z zagranicy: abp Emilio Nappa, przewodniczący Papieskich Dzieł Misyjnych oraz przedstawiciele Fundacji Renovabis, która w tym roku świętuje 30-lecie swojego istnienia i pomocy okazywanej Kościołowi w centralnej i wschodniej Europie. – Chcemy podziękować tej fundacji za pomoc, która była świadczona, także będziemy podkreślać harmonijną współpracę opartą na duchu solidarności wiernych Kościoła w Niemczech i Polsce – mówił bp Miziński.
Będą też omawiane aktualne kwestie duszpasterskie i liturgiczne.
Sekretarz Generalny KEP wśród tematów obrad wymienił także relacje z kolejnego etapu prac nad dokumentem o obrzędzie pogrzebowym dotyczącym pochówku z urną. Nad tym dokumentem pracuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przewodnictwem bpa Piotra Gregera. Kolejny etap zostanie zaprezentowany i poddany pod głosowania. Kilka lat temu polscy biskupi postanowili uregulować kwestię tekstów liturgicznych pogrzebów z urnami, ponieważ zreformowane po Soborze Watykańskim II księgi liturgiczne zawierały jedynie formuły dotyczące obrzędów nad trumną z ciałem.
Następnym podjętym zagadnieniem będzie omówienie kolejnej fazy przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025 zapowiedzianego przez papieża Franciszka. – Mamy wyznaczone odpowiednie osoby do tego, aby koordynowały to wielkie dzieło przygotowania. Podczas tego spotkania poinformują biskupów o kolejnych etapach prac – zaznaczył bp Miziński.
Jak podczas każdego Zebrania Plenarnego pojawią się kwestie dotyczące wyborów do poszczególnych gremiów, kwestie dotyczące aktualnych przepisów prawnych. Zostaną też podjęte zagadnienia dotyczące programu nowego roku duszpasterskiego w Polsce.
Po zakończeniu obrad, jutro wieczorem, biskupi rozpoczną na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Henryk Pietras SJ. Rekolekcje potrwają do piątku, 24 listopada.
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |