fot. facebook.com/PrzystanekJezus

P. Ruffini: komunikacja w stylu chrześcijańskim to piękne przesłanie

„Komunikacja” i „komunia” to dwa słowa, które mają „ten sam korzeń”. Dla tych, którzy pracują w mediach Kościoła, a w szczególności w mediach watykańskich, świadomość tego podobieństwa powinna być kompasem, który ukierunkowuje ich codzienną pracę,  ponieważ „komunikacja nie jest tylko informacją”, ale „jest czymś więcej”.

Zaznaczył to prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini w przemówieniu wygłoszonym 19 listopada w nigeryjskim mieście Lagos do przedstawicieli Panafrykańskiego Komitetu ds. Komunikacji Społecznej (CEPACS) z okazji jubileuszu 50-lecia organizacji. Podkreślił, że komunikacja „jest darem, który Bóg dał nam, istotom ludzkim stworzonym na Jego obraz, aby być w relacji ze sobą, budować wspólnotę i utkać komunię między nami”.

>>> Abp Adrian Galbas: nie jest tak, że lud Boży to świeccy, a hierarchia i duchowni to ktoś ponad

CEPACS utworzono w 1973 r. w celu szkolenia profesjonalistów medialnych w Afryce.  Ruffini, przemawiając w katedrze Świętego Krzyża, przypomniał, że dokładnie 10 lat przed CEPACS, Sobór Watykański II ogłosił „Sacrosanctum Concilium” o liturgii i dekret „Inter Mirifica” o komunikacji społecznej jako pierwsze dokumenty zgromadzenia. Paweł VI podkreślił w nich, że „komunikacja społeczna otwarcie świadczy o tym, że Kościół cieszy się zdolnością łączenia życia zewnętrznego z wewnętrznym, działania z kontemplacją, apostolatu z modlitwą”.

Zdjęcie poglądowe, fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi

Dynamiczny rozwój i cel działania CEPACS, są według Ruffiniego bodźcem do „wspólnego poszukiwania drogi do bardziej chrześcijańskiego stylu komunikacji”. Jak zauważył „magisterium papieża Franciszka wskazuje kierunek podróży, w szczególności poprzez orędzia na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, z których ostatnie rozważa jedną z najbardziej zaawansowanych granic mediów, sztuczną inteligencję, postrzeganą w odniesieniu do „mądrości serca” dla „całkowicie ludzkiej komunikacji”, a to, dodał watykański prefekt, „wymaga troski”.

„Razem, za pośrednictwem radia, sieci i mediów społecznościowych, możemy zbudować system z misją karmienia słowa `prawdy`, oparty na doświadczeniu Pięćdziesiątnicy przeplatanym duchem dzielenia się, a nie Babel (…) Niech nasze przesłanie podróżuje od osoby do osoby jako coś pięknego, ponieważ jest prawdziwe. Piękne, bo osobiście doświadczone. Piękne, ponieważ mówi o pięknie” – powiedział na zakończenie Ruffini.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze