ks. Federico Lombardi SJ, Fot. Wikipedia/CC BY-SA 4.0/Medol

O. Federico Lombardi SJ: pandemią zostały dotknięte wszystkie klasy społeczne na całym świecie

„Ta pandemia jest kolejnym znakiem globalnego kryzysu” – powiedział do uczestników międzynarodowego kongresu „Jeden świat – wiele kultur”, który odbywa się w Bydgoszczy, o. Federico Lombardi SJ.

Przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI skupił się na temacie „Społeczeństwo, kultura i gospodarka w obliczu współczesnego świata”. – Refleksja nad konsekwencjami społeczno-ekonomicznymi pandemii jest dzisiaj tematem bardzo potrzebnym. Ważne jest to, byśmy przede wszystkim nie poddali się lękom i niepokojom, ponieważ ten kryzys, podobnie jak i inne, przynosi aspekty dramatyczne, ale również stwarza okazję, by zastanowić się i rozpocząć procesy naprawy tego, co do niego doprowadziło – podkreślił.

Jak uważa jezuita, trzeba zdać sobie sprawę, że pandemia nie jest kryzysem całkowicie nowym i innym, mając chociażby na uwadze zmiany klimatyczne, smog czy zniszczenie środowiska naturalnego. – Ta pandemia jest kolejnym znakiem globalnego kryzysu. Także system ekonomiczny, w którym żyjemy, okazał się bardzo delikatny w starciu z takim problemem. Jeśli chcemy patrzeć daleko w przyszłość, potrzebujemy nie tylko wzmocnić go przez tzw. „sztuczne oddychanie”, ale w poważny sposób go zmieniać. Przypomnę, że pięć lat temu papież Franciszek w encyklice „Laudato si” wołał o „nawrócenie ekologiczne” – dodał.

>>> Maseczki noszono nie tylko przy Covid-19. Były już w latach 20. XX wieku… [GALERIA] 

Według o. Lombardiego jednym z aspektów transformacji ekologicznej jest „transformacja energetyczna”, co wiąże się z „odchodzeniem od zasobów kopalnych”. – Potrzeba, byśmy umieli odważnie podejść do rozwiązania tego problemu, zachęcał, dodając, że pandemią zostały dotknięte wszystkie klasy społeczne na całym świecie – od najbiedniejszych do prezydenta Stanów Zjednoczonych. – Nie możemy już myśleć, że rozwiążemy te problemy w sposób indywidualistyczny, egoistyczny, byłoby to samobójstwem ludzkości. W naszych działaniach w służbie zdrowia, w ekonomii czy w polityce musimy kierować się dobrem wspólnym. Dobrem, które jest ważne dla wszystkich – stwierdził.

koronawirus w izarelu

fot. EPA/ABIR SULTAN

Na zakończenie swojego przesłania o. Federico Lombardi SJ przywołał ostatnią encyklikę Franciszka „Fratelli tutti”, która – jak dodał – proponuje nowy horyzont. Jest nim przyjaźń społeczna i braterstwo uniwersalne. – Potrzebujemy przezwyciężyć ekonomię, bazującą jedynie na zyskach, które prowadzą do dominowania i wykorzystania innych oraz do konfliktu, a przeorganizować wszystko w kierunku godności pracy, relacji międzyludzkich, właściwego podziału dóbr wspólnych. Jeśli ten kryzys pomoże nam iść razem w tym kierunku, cierpienie, które dzisiaj nas dotyka, może być zrekompensowane lepszym życiem rodziny ludzkiej w tym wspólnym domu, którym jest nasza planeta – podsumował jezuita.

>>> Abp Kupny: zasłaniając usta i nos pokazuję, że myślę o innych 

Historia wydarzenia sięga roku 2010, kiedy w gronie teologów, filozofów, kulturoznawców, ekonomistów, socjologów, medioznawców oraz przedstawicieli innych nauk, zainaugurowano cykl międzynarodowych spotkań, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na istotne problemy współczesnego świata.

W ramach tegorocznego kongresu, który ze względu na sytuację epidemiczną odbywa się w formie zdalnej, przewidziane zostały: XI Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Wpływ pandemii na rozwój społeczno-gospodarczy i kulturę” oraz II Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji. Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja Watykańska Joseph Ratzinger – Benedykt XVI, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Bydgoszczy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze