ks. Federico Lombardi SJ, Fot. Wikipedia/CC BY-SA 4.0/Medol

O. Lombardi, były rzecznik Stolicy Apostolskiej: najważniejsza jest inkulturacja

12 lutego Radio Watykańskie skończyło 90 lat. Z  okazji tej rocznicy ojciec Federico Lombardi, wieloletni dyrektor generalnym papieskiej rozgłośni i rzecznik Stolicy Apostolskie podkreśla jego rolę w Kościele i świecie.  

Jezuita zaznaczył m. in., że Radio Watykańskie zawsze nadawało programy w wielu językach. To również dzisiaj stanowi o jego specyfice. „Oczywiście od samego początku pojawiła się potrzeba, aby mówić w różnych językach, aby dotrzeć do różnych narodów, najpierw w Europie, a potem także na innych kontynentach. Nie chodziło jednak o powielanie tego samego, identycznego przekazu, sformułowanego w podobny sposób, w różnych językach.

Ważne było wypowiedzenie tego samego przesłania, zawierającego wizję Kościoła, a przede wszystkim Papieża i przekazanie go słuchaczom żyjącym w różnych kulturach oraz w odmiennych sytuacjach – podkreślił o. Lombardi.

>>> Watykan: ks. Lombardi z uznaniem o postawie Franciszka w obliczu obecnego kryzysu

Zauważył, że to się rozwijało w całej historii Radia Watykańskiego w sposób ciągły. „Dlatego chętnie podejmuję temat inkulturacji – to znaczy, że nie chodziło tylko o tłumaczenie, ale o to, żeby to było powiedziane dla świata, dla konkretnej kultury, przez ludzi, którzy znali tę kulturę, byli jej przedstawicielami, znajdując się tutaj na miejscu, w Rzymie” – powiedział o. Lombardi.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze