O pokój na Ukrainie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

– Idziecie do kraju, w którym trwa wojna. Módlcie się o pokój na Ukrainie i na świecie – mówił biskup  rzeszowski Jan Wątroba do blisko 250 pielgrzymów, którzy dziś rozpoczęli 9. Rzeszowską Pieszą Pielgrzymkę do Lwowa.

Jezus z mową misyjną
W tym roku pielgrzymom towarzyszy hasło: „Niepokalane Serce zatriumfuje” nawiązujące do treści objawień Matki Bożej w Fatimie. W homilii (podczas Mszy rozpoczynającej pielgrzymkę) biskup nawiązał do fragmentu mowy misyjnej Jezusa Chrystusa zawartej w Ewangelii według św. Mateusza, zachęcał pielgrzymów do odważnego świadectwa o Jezusie Chrystusie – Pielgrzymka jest dynamicznym głoszeniem Ewangelii w drodze. Idziecie jako świadkowie. Głoście Jezusa Chrystusa, jego miłość i pokój – .

Kaznodzieja podkreślił, że Jezus Chrystus posyłał uczniów do świata, który wcale na nich nie czekał, a często był wrogo nastawiony. Również dzisiaj świadectwo chrześcijan spotyka się z różnym odbiorem. Mimo to należy głosić Ewangelię, pamiętając o słowach Jezusa: – Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą – .

W drodze z Maryją i z drewnianą łyżką
Nawiązując do objawień Matki Bożej w Fatimie i hasła pielgrzymki („Niepokalane Serce zatriumfuje”), biskupzachęcał pielgrzymów, aby w modlitwie i rozważaniach wracali do treści objawień z 1917 roku. – Zabierzcie ze sobą orędzie Matki Bożej z Fatimy. Maryja pokazuje drogę ratowania świata i człowieka. Pokazuje drogę do prawdziwego pokoju. Jest to droga nawrócenia. Jeśli świat się nawróci, jeśli ludzie będą pokutować i modlić się, to nastanie pokój – mówił.

Każdy pielgrzym idzie z drewnianą łyżką z wypisaną nazwą pielgrzymki, informacją o roku św. Brata Alberta i słowami Jezusa Chrystusa: „Byłem głodny, daliście mi jeść”. Pierwszy nocleg zaplanowano w Kańczudze, gdzie swoją obecność zapowiedział metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. Pielgrzymów ma też odwiedzić metropolita przemyski. We wtorek pielgrzymi przekroczą granicę w Medyce i przez Gródek i Mościska pójdą w kierunku Lwowa. 30 czerwca w katedrze lwowskiej odbędzie się uroczysta Msza na powitanie pielgrzymów.

O pokój na Ukrainie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze