fot. pixabay

O prześladowaniach czeskiego Kościoła w czasach totalitaryzmu

Na jednym z placów w centrum Pragi otworzono wystawę o Kościele w czasach totalitarnych i o drodze do wolności Europy Środkowej. Wystawę zorganizował Instytut Polski w Pradze w 30. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej.

Wystawę zatytułowaną „Nie lękajcie się! Kościół i droga Europy Środkowej do wolności” zorganizowano przy udziale placówek z Węgier i ze Słowacji. „Jeśli spojrzymy na historię naszego regionu w XX wieku, fakt, że po 30 latach współpracę państw Grupy Wyszehradzkiej postrzegamy jako oczywistą, możemy traktować jako mały środkowoeuropejski cud” – powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. Wystawa upamiętnia losy przywódców kościoła w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech i w Polsce – Josefa Berana, Jana Chryzostoma Korca, Jozsefa Mindszenty`ego i Stefana Wyszyńskiego.

Sarkofag z ciałem kard. Josefa Berana, fot. EPA/STR

Metropolita praski, prymas Czech, kardynał Dominik Duka podkreślił, że poznał kardynała Wyszyńskiego osobiście, kilkakrotnie się z nim spotykał i miał okazję dyskutować z nim przez wiele godzin. Do kardynała Korca także ma osobisty stosunek, ponieważ ten jeden z przywódców Kościoła na Słowacji tajnie wyświęcał czeskich i słowackich członków zakonu dominikanów, którego prowincjałem był Duka. Kardynał podkreślił, że jeżeli miałby wskazywać, która z wybitnych postaci w największym stopniu przyczyniła się do powrotu wolności, to byłby właśnie słowacki kardynał. Wspomniał, że gdy rozmawiał z nim po raz ostatni, to Jan Chryzostom Korec poruszał się już na wózku, a spotkanie z nim było ogromnym doświadczeniem. Plansza poświęcona kardynałowi Korcowi, który zmarł w 2015 r. w wieku 91 lat, przypomniała o Kościele podziemnym, którego księża i biskupi nie mogli publicznie pełnić posługi. Kardynał przez wiele lat pracował jako robotnik i bibliotekarz, 12 lat spędził w komunistycznych więzieniach.

Kard. Ján Chryzostom Korec, fot. Ham, Slovak Wikipedia

Inne plansze zwróciły uwagę na rolę Jana Pawła II w upadku komunizmu w Europie Środkowej. Zawarto także informacje o tworzeniu niezależnych ośrodków myśli katolickiej, które stawały się oazami wolności w czasach komunizmu. Są też sylwetki kilku chadeckich polityków, którzy po 1989 r. tworzyli partie katolickie w Europie Środkowej. Osobna plansza zatytułowana „Męczennicy” przybliża sylwetki ks. Jerzego Popiełuszki, czeskiego jezuity, więźnia Dachau i skazanego przez komunistów za zdradę ojczyzny o. Adolfa Kajpra, biskupa węgierskiego Vilmosa Apora, którego zastrzelił w 1945 r. sowiecki żołnierz i błogosławionego biskupa prawosławnego Preszowa Petera Gojdicia, który w czasie wojny ratował Żydów i zmarł w 1960 r. w komunistycznym więzieniu w Leopoldovie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze