fot. unsplash

O roli kobiet w Kościele i modelu „odciążenia proboszcza”

Rola kobiety w Kościele to jeden z głównych tematów podjętych podczas spotkania Rady ds. Apostolstwa Świeckich. Po raz drugi Rada spotkała się w trybie online.

Dyskutowano również o potrzebie mocnej duchowej formacji osób świeckich, co ma ogromne znaczenie dla ludzi wierzących, szczególnie w dobie pandemii oraz o potrzebie wsparcia działalności rad parafialnych. – Modlitwa jest dzisiaj dla wielu ludzi źródłem siły i nadziei – zaznacza ks. bp. Adrian Galbas, przewodniczący Rady. – Ważne jest, by każda inicjatywa, którą podejmują osoby świeckie, jako wyraz ich apostolstwa, miała mocny fundament duchowy – dodaje. Dlatego Rada jesienią br. zorganizuje rekolekcje jasnogórskie (we współpracy z paulinami), adresowane do przedstawicieli rozmaitych ruchów i wspólnot działających w Kościele. Szczegóły o terminie i zgłoszeniach udziału zostaną podane później.

Rada podjęła także dwa istotne tematy: pomoc w lepszym działaniu parafialnych rad duszpasterskich i ekonomicznych oraz rolę kobiety w Kościele. Swoim doświadczeniem funkcjonowania Parafialnej Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej, podzielił się o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz warszawskiej parafii św. Andrzeja Boboli oraz jego świecki asystent – Paweł Witkowski. Pokazali oni konkretny model działania parafii, którego motorem jest wielowymiarowa współpraca między duchownymi i świeckimi. – Zadaniem naszej rady parafialnej jest odciążenie proboszcza, który niejednokrotnie musi mieć na głowie zarówno sprawy remontowe, codziennego użytkowania świątyni i przestrzeni sakralnych, a równocześnie musi dbać o dobrą jakość wszystkiego co dotyczy szeroko rozumianego duszpasterstwa i formacji duchowej – mówił Paweł Witkowski, prezentując strukturę i schemat Rady działającej przy warszawskiej parafii ojców jezuitów. Rada ds. Apostolstwa Świeckich chciałaby opracować wkrótce rodzaj skromnego kompendium, mogącego być pomocą w organizowaniu i działaniu ciał pomocowych przy parafii, a także przygotować program szkoleń dla członków Rad i tych, którzy w przyszłości chcieliby się włączyć w ich prace.

fot. Pixabay

Ważnym tematem posiedzenia Rady była kwestia roli kobiety w Kościele. Dyskusję na ten temat rozpoczął wykład p. Zuzanny Flisowskiej – Caridi, która pracuje w międzynarodowej organizacji „Voices of Fait”, jest historykiem sztuki i absolwentką teologii. Mieszka w Bolonii. Zuzanna Flisowska jest również obserwatorką drogi synodalnej w Kościele niemieckim. Dzieląc się swoim doświadczeniem bycia i pracy w Kościele, które zawdzięcza formacji jezuickiej, powiedziała, że jej zdaniem temat roli kobiety w Kościele, będzie w najbliższych latach jednym z ważniejszych. Zwróciła uwagę na te przestrzenie, w których, we wspólnocie Kościoła, można by kobiecie przyznać większe i ważniejsze miejsce, bez zmiany obowiązującej doktryny. Byłaby to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który pisze w Evangelii gaudium, że „potrzeba jeszcze poszerzyć przestrzenie dla bardziej znaczącej obecności kobiet w Kościele” (n.101). O tym samym papież wspomina także w opublikowanym niedawno liście apostolskim Spiritus Domini.

>>> Papież wyjaśnia, dlaczego kobiety mogą pełnić posługę lektoratu i akolitatu [DOKUMENT]

W trakcie debaty zwrócono uwagę na fundamentalne znaczenie Maryi w kształtowaniu duchowości kobiety, a także na przykłady kobiet, które wywarły wielki wpływ na historię Kościoła i świata i które mogą być wzorem dla współczesnych kobiet. Temat roli kobiety w Kościele, jako bardzo aktualny, będzie prawdopodobnie podejmowany także na następnych posiedzeniach Rady. Rozmawiano także o planowanym na maj w Częstochowie ogólnopolskim spotkaniu Konfraterni i Bractw. Odbędzie się ono przed spotkaniem europejskim, organizowanym przez Papieską Radę ds. Nowej Ewangelizacji we wrześniu tego roku w Maladze. Kolejne spotkanie Rady zaplanowano na 20 marca.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze