O św. Sylwestrze krąży kilka kłamstw. Wyjaśniamy, jak z nim było naprawdę
Dzień, który dla tego świętego okazał się dniem narodzin dla nieba, to czas sylwestrowych zabaw zwieńczonych szampanem o północy.
Święty Sylwester, bo o nim mowa, przyszedł na świat w drugiej połowie III stulecia, w rzymskiej rodzinie. Jego imię oznacza „leśnego” lub „mieszkającego w lesie”. Jego ojcem był prawdopodobnie kapłan o imieniu Rufin, gdyż wtedy duchowieństwa nie obowiązywał jeszcze ścisły celibat. W styczniu 314 r. uczyniono Sylwestra papieżem. Jego pontyfikat trwał 21 lat. Po edykcie mediolańskim (313 r.) Sylwester organizował życie kościelne. Legenda mówi, że miał również pozyskać dla chrześcijańskiej wiary świętą Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego. Zmarł w dniu 31 grudnia 335 r. w Rzymie. Wpierw świętego Sylwestra pochowano na cmentarzu Pryscylli przy via Salaria, gdzie w VII w. wzniesiono ku jego czci bazylikę. Obecnie relikwie tego świętego znajdują się niedaleko Modeny. Sylwester jest patronem Modeny i diecezji, której to miasto jest stolicą. Jest również wzywany w modlitwie o dobre zbiory paszy oraz o pomyślny rok.
Pogromca watykańskiego smoka
Świętemu Sylwestrowi przypisuje się atrybuty: anioła, byka, cesarza Konstantyna Wielkiego, gałązkę oliwną, księgę wychodzącego z niej węża, model kościoła, muszlę, złoty parasol, papieski strój pontyfikalny, czerwony płaszcz i oczywiście smoka. Anioł symbolizuje obecność Bożą oraz akceptację życia i dzieła świętego. Postać byka jest natomiast związana z jego wskrzeszeniem dokonanym przez Sylwestra, stąd i święty ów to niebiański opiekun stad hodowlanych. Jedna z wersji legendarnej opowieści o świętym Sylwestrze mówi, że cud ten miał przekonać w czasie dysputy teologicznej, prowadzonej przez tego papieża, jednego z dwunastu uczonych żydowskich do prawdy o Jezusie Chrystusie, gdy pozostałe argumenty do niego nie trafiały. Tradycja przypisała także, jako atrybut, świętemu Sylwestrowi gałązkę oliwną. Również tutaj symbolizuje ona pokój, odnosząc się do odznaczającego się stabilizacją, ustaniem prześladowań i spokojem okresu, w którym Sylwester jako papież kierował Kościołem.
Nie można też zapominać o tym, iż święty ów zainicjował budowę między innymi bazyliki laterańskiej i wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego bazyliki watykańskiej, dlatego jeszcze innym jego atrybutem jest model świątyni. Natomiast księga symbolizuje troskę Sylwestra, jako papieża, o zachowywanie prawa Bożego. Księga ta, ale i złoty parasol noszony nad papieżem, przynależą głowie Kościoła. Co więcej, w świętym Sylwestrze widzi się także poskromiciela zła. Jedno z podań głosi, że na Kapitolu w grocie święty ten związał nicią wysnutą ze swego płaszcza smoka symbolizującego zło, a grotę opieczętował swoim pierścieniem ozdobionym znakiem krzyża, wyłaniający się z księgi wąż oznacza herezję ariańską, którą św. Sylwester, jako papież, zwalczał. Heretycy głosili m.in. niższość Jezusa Chrystusa wobec Boga Ojca. Jeszcze inna wersja legendy o smoku mówi, iż święty ów pokonał i zamknął w 317 r. w podziemiach Watykanu stwora-szatana, który, pożerając ludzi, swoim nienasyconym apetytem terroryzował Rzym. Wierzono też w wydostanie się bestii na wolność w rocznicę śmierci Sylwestra i wraz z rozpoczęciem się roku tysięcznego dokonanie przez nią zniszczenia świata. Przepowiednia ta wywołała w dniu 31 grudnia 999 r. wielkie przerażenie, ale gdy północ nie przyniosła ogromnego nieszczęścia, nastąpił wybuch radości.
Kilka kłamstewek z Sylwestrowej biografii
Jednym z kłamstewek „krążących” wokół św. Sylwestra jest przekonanie, że ochrzcił on cesarza Konstantyna Wielkiego, stąd kolejnym atrybutem tego świętego jest muszla, z której polewano wodą głowy katechumenów. Święty Sylwester miał również uzdrowić imperatora z trądu, co również jest kłamstwem. Chrztu imperatorowi papież ów miał udzielić w momencie, gdy cesarz spoczywał już na łożu śmierci. Prawda jest zupełnie inna: w chwili chrztu Konstantyna Wielkiego święty Sylwester nie żył już od blisko dwóch lat. Drugim kłamstwem jest donacja, czyli darowizna, jaką papież ten miał otrzymać od ochrzczonego przez siebie imperatora. Na mocy owego fałszywego dokumentu Konstantyn Wielki miał rzekomo przenieść na papieży cesarskie uprawnienia w zachodniej części Cesarstwa. Jednak w rzeczywistości dokument ten pochodzi dopiero z lat 750-850.
>>> Sylwester 2020 bez fajerwerków. Powodem pandemia
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |