o. Maciej Zięba, OP, fot. dominikanie

Zmarł Maciej Zięba OP

„Ze smutkiem zawiadamiamy, że w czwartek 31 grudnia, we Wrocławiu zmarł nasz drogi współbrat Maciej Zięba OP” – piszą dominikanie na wrocławskiej stronie zakonu.

Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie.
Bracia konwentu św. Wojciecha

Ojciec Maciej Zięba był dominikaninem, urodził się w 1954 r. we Wrocławiu. Był teologiem, filozofem i publicystą, ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1981 r. wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie. Działał w strukturach opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. – był działaczem, a od 1978 r. wiceprezesem Klubu Inteligencji Katolickiej we Wrocławiu. Następnie od sierpnia 1980 r. został ekspertem regionu Dolny Śląsk NSZZ “Solidarność” oraz doradcą Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (następnie Założycielskiego) NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Założył, a później pełnił funkcję pierwszego redaktora naczelnego „Solidarności Dolnośląskiej”, był też dziennikarzem „Tygodnika Solidarność”. Współpracował od początku z „Gazetą Wyborczą” (rubryka „Arka Noego”). W latach 1990-1995 stał na czele dominikańskiego wydawnictwa „W Drodze”. Jest autorem wielu książek, m.in. „Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja”, „Demokracja i antyewangelizacja”, „Niezwykły pontyfikat”, „Papieże i kapitalizm”, „Biel z dodatkiem czerni”.

Fot. YouTube/Ziębim Głosem

W 1995 r. założył Instytut Tertio Millennio w Krakowie, później był jego dyrektorem. Pełnił również funkcję dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Był znawcą nauczania społecznego Kościoła, doktorem filozofii (w 1997 r. obronił na Wydziale Filozofii PAT pracę pt. „Kościół wobec demokratycznego kapitalizmu w świetle encykliki Centesimus annus„). Wykładał na wielu uczelniach w Polsce i na świecie. Od 1998 r. do 2006 r. był prowincjałem polskich dominikanów. W 1999 r. z nominacji Jana Pawła II został członkiem Synodu Biskupów Europy. W 2001 r. został członkiem Rady Społecznej Konferencji Episkopatu Polski. W 2003 r. mianowany został przez Jana Pawła II konsultorem Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

fot. pexels

Od początku lat 90. o. Zięba uczestniczył w wielu seminariach i konferencjach międzynarodowych. Wygłaszał gościnne wykłady na wyższych uczelniach w Polsce, USA, Niemczech, Włoszech, Czechach, Litwie, Estonii i na Ukrainie. Jednym z jego ostatnich publicznych występów był wykład wygłoszony w październiku tego roku podczas zorganizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną konferencji “Jan Paweł II – niepodległość ducha”. Podkreślał wówczas konieczność realizowania przez Kościół w Polsce wskazania papieża Wojtyły, że chrześcijanie mają prowadzić dialog nie tylko między sobą, ale też z całą kulturą i cywilizacją, również z niewierzącymi. W październiku tego roku wydał książkę “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata”. Jej celem, jak pisał we wstępie, jest pokazanie aktualności przesłania Jana Pawła II i tego, że “jego postawa, jego myślenie oraz działania także dziś mogą wiele nam pomóc w rozumieniu chrześcijańskiego powołania oraz Kościoła i świata”. Książkę tę pisał, jak sam zaznaczył, w trudnym czasie paru pobytów w szpitalu i niełatwej rekonwalescencji.

>>> Ojciec Maciej Zięba: czasami czuję się obity, samotny, lecz nadal staram się modlić

„Rok kończy się bardzo smutnym akcentem. Zmarł o. Maciej Zięba. Maćku, dziękuję za to kim byleś” – napisał na Facebooku ks. Kazimierz Sowa. W mediach społecznościowych swojego współbrata żegnają bracia dominikanie. W ostatnim czasie o. Maciej był wielokrotnie proszony o komentarze w sprawie bieżących wydarzeń związanych z Kościołem katolickim. Jego wiedza i doświadczenie były wykorzystywane wokół dyskusji po opublikowaniu watykańskiego raportu ws. byłego kardynała McCarrica. Często komentował też dorobek pontyfikatu Jana Pawła II, z którym się znał i miał bliskie relacje, znał też papieskie encykliki. Miał też dobry kontakt z młodzieżą. Za działalność w opozycji demokratycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), Krzyżem Wolności i Solidarności (2015) oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze