Obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu
Obchody jubileuszu 900-lecia Pomorskiej Misji Ewangelizacyjnej św. Ottona z Bambergu zainaugurowano w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej w niedzielny wieczór w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Mszy św. przewodniczył administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej biskup Zbigniew Zieliński.
W kazaniu duchowny zauważył, że w dniu Zesłania Ducha Świętego powstaje Kościół, który od samego początku jest posłany do wszystkich narodów, a owocem tego wydarzenia jest Ottonowa misja, której 900-lecie jest dziś przywoływane. – To właśnie św. Otton przybywając do nas z Bambergu był jednym z tych apostołów, którzy nie tylko usłyszeli szum Ducha Świętego, który spoczął nad głowami apostołów. Tych sprzed dwudziestu wieków i tych z kolejnych wieków i pokoleń. Nie tylko usłyszał, ale pozwolił temu duchowi zadziałać w swoim sercu, a przełożyło się to nie tylko na jego gorliwą wiarę, ale także na postawę apostolską odkrywając, że nie ma tego skarbu tylko dla siebie – mówił w kazaniu bp Zbigniew Zieliński.
W homilii przedstawiał także efekty działania niemieckiego biskupa w XII wieku na Pomorzu Zachodnim. – Misję scharakteryzowano następująco: nawrócenie pogan i ich chrzest, budowa i konsekracja kościołów dla nowo ochrzczonych i wdrożenie w życie społeczne zasad chrześcijańskich. Podano także liczbę ochrzczonych. 22 tysiące 165 osób. Liczba wybudowanych kościołów – 11, w dziewięciu miastach – kontynuował kapłan.
>>> Święty Bartłomiej – apostoł Indii i Armenii
Dziś drugi dzień obchodów i uroczystość Najświętszej Matki Kościoła – głównej Patronki Archidiecezji. To tradycyjny już Dzień Jedności Wspólnot.
W Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie o 18 Msza święta z udziałem grup życia apostolskiego, ruchów i stowarzyszeń, wspólnot, bractw, przedstawicieli osób życia konsekrowanego. Liturgii będzie przewodniczył także biskup Zbigniew Zieliński.
– Myślę, że powinniśmy uczyć się od św. Ottona, jak dziś mówić o Ewangelii, o Jezusie Chrystusie, bo dziś też żyjemy w świecie, gdzie wielu ludzi nie słyszało, albo niewiele słyszało o Ewangelii i o Jezusie Chrystusie – podkreśla ks. dr Krzysztof Łuszczek. – Tak samo, kiedy przybył tu św. Otton zdawał sobie sprawę, że mówi do ludzi o Ewangelii, o której oni nigdy nie słyszeli. Dziś musimy trochę się wczuć w sytuację św. Ottona i tak głosić Ewangelię. Słowem, ale też swoim życiem. Tak, jak pokazywał to św. Otton i myślę, że powrót do przykładu św. Ottona nadałby pewnego dynamizmu naszym działaniom tak, jak dzisiaj ten dynamizm pokażą wspólnoty, które pójdą ewangelizować – ocenił.
Obchody jubileuszowe potrwają do czerwca przyszłego roku.
Zaproszony przez księcia Bolesława Krzywoustego Otton z Bambergu przeprowadził dwie wyprawy misyjne. Wyruszył z misją ewangelizacyjną w latach 1124-1125. Liczba ochrzczonych w dziewięciu miejscowościach stanowiła 20 procent tamtejszych mieszkańców. Otton z Bambergu odwiedził: Pyrzyce, Kamień Pomorski, Wolin, Szczecin, Gardziec, Lubin, Kłodzień, Kołobrzeg i Białogard.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |