
Fot. Justyna Zacharek/Biuro Prasowe Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Obchody uroczystości Bożego Ciała w sanktuarium w Licheniu [+GALERIA]
„W tym wielkim Sakramencie posilasz i uświęcasz swoich wiernych, aby ludzi mieszkających na jednej ziemi oświecała jedna wiara i łączyła jedna miłość. Przystępujemy do Uczty sakramentalnej, abyśmy przeniknięci Twoją łaską stawali się podobni do Chrystusa, naszego niebieskiego wzoru” – słyszymy w prefacji przewidzianej na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (47 Owoce Najświętszej Eucharystii).
8 czerwca licheńscy parafianie, pielgrzymi, księża i bracia marianie oraz mariańscy klerycy tłumnie świętowali uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Obchody Bożego Ciała w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła Msza Święta odprawiona w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Jana Czupryńskiego MIC, wikariusza parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. Liturgię koncelebrowali m.in. ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz, ks. Bogusław Binda MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty zakonnej braci i księży marianów oraz ks. rafał Krauze MIC, proboszcz licheńskiej parafii. Marianin w homilii zachęcał do świadomego przeżywania Eucharystii. Liturgia w kościele nie jest tym samym, co wizyta w kinie, gdzie przychodzimy jako widzowie. – Sensem religii jest oddawanie Bogu czci, chwały – mówił, podkreślając, że nie chodzi o składanie ofiar np. ze zwierząt. – my przychodzimy tutaj, do kościoła też po to, żeby Bogu coś dać. Jezus jest tu obecny, nie tylko symbolicznie, obrazowo – mówił.
>>> Boże Ciało w różnych zakątkach świata [GALERIA]

Kapłan nawiązywał do odczytanego fragmentu Ewangelii według św. Jana, w którym Jezus mówi: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje Ciało wydane za życie świata”. Zakonnik zwrócił uwagę, ze to jedyny fragment w Ewangelii, gdy jest mowa, że uczniowie się gorszą i odchodzą od Jezusa. – Gdyby nie został nikt z uczniów, kto powiedziałby nam o Ewangelii? Jezus podkreśla, że Jego Ciało jest pokarmem a Krew napojem. Mówi „amen, amen”, zaprawdę powiadam. Powtarza to kilkakrotnie, bo to coś najważniejszego, na czym Mu bardzo zależy – podkreślał ks. Czupryński.
Po Mszy św. z kościoła parafialnego wyruszyła procesja eucharystyczna. Uczestnicy przeszli ulicami Lichenia, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Przy każdym z nich księża marianie z licheńskiej wspólnoty zakonnej odczytali fragmenty Ewangelii według czterech ewangelistów, Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Procesja zakończyła się w nawie głównej bazyliki – przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, gdzie następnie została odprawiona Msza Święta.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wierni mają obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej. Za udział w uroczystym śpiewie pieśni „Przed tak wielkim Sakramentem” połączonym z modlitwą można dziś uzyskać odpust zupełny. Obchodzona od XIII wieku uroczystość jest dziękczynieniem za wyjątkowy dar Chrystusa, ustanowienie Najświętszego Sakramentu. Powstanie święta było także odpowiedzią na kwestionowanie realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, które zostało przypomniane na Soborze Laterańskim IV (1215). Pierwsza procesja Bożego Ciała w Polsce przeszła ulicami Krakowa już w 1320 r.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |