Obchody XX Dnia Papieskiego
XX Dzień Papieski obchodzony był 11 października 2020 roku pod hasłem „Totus Tuus”. Główne wydarzenia odbywały się w Warszawie. Na przebieg tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego wpłynął rozwój pandemii koronawirusa oraz wprowadzenie dodatkowych obostrzeń sanitarnych.
Uczestnicy wydarzeń zostali wyposażeni w maseczki i środki do dezynfekcji. Wiele z planowanych atrakcji, jak choćby miasteczka rodzinne, imprezy sportowe i artystyczne nie mogło się odbyć. Ich miejsce zajęły inne wydarzenia – m.in. Wirtualny Bieg Papieski i internetowa premiera poświęconego Janowi Pawłowi II filmu artystycznego „Akatyst – Totus Tuus”.
Nagrody TOTUS TUUS 2020
W sobotę 10 października na uroczystej gali na Zamku Królewskim wręczono nagrody TOTUS TUUS za rok 2020. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu otrzymały osoby oraz instytucje, które w swoim życiu, działalności i misji inspirowały się nauczaniem oraz postawą św. Jana Pawła II.
Laureatami nagród TOTUS TUUS zostali: niosące heroiczną pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w czasie szerzącej się pandemii koronawirusa – siostry Dominikanki i ks. Piotr Dydo-Rożniecki (Promocja godności człowieka), wybitny rzeźbiarz Gustaw Zemła (Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej), publicysta Grzegorz Górny (Propagowanie nauczania św. Jana Pawła II) oraz osoby świeckie i duchowne zaangażowane w tworzenie różnych form komunikacji wewnątrzparafialnych podczas pandemii koronawirusa (TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka). Specjalną Nagrodę TOTUS TUUS za całokształt dorobku naukowego, nieoceniony wkład w formowanie katolickich elit oraz pomoc osobom prześladowanym w stanie wojennym otrzymał o. prof. Jacek Salij OP.
>>> Co Jan Paweł II mówił o ochronie życia ludzkiego?
Obchody centralne
W niedzielę 11 października o godz. 9:00 w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. w intencji darczyńców Fundacji. Nabożeństwo transmitował Polsat NEWS. O tej samej godzinie w bazylice św. Krzyża w Warszawie mszę św. nadaną przez Program Pierwszy Polskiego Radia celebrował bp Michał Janocha z Warszawy. W krakowskim sanktuarium św. Jana Pawła II o godz. 9:30 kard. Stanisław Dziwisz sprawował Eucharystię emitowaną w TVP 1 i TVP Polonia. Dzień ten zakończył koncert galowy Dnia Papieskiego z pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach, który można było obejrzeć w TVP1. Osnową wydarzenia pt. „TOTUS TUUS – Królowej Anielskiej śpiewajmy” były największe hymny i pieśni maryjne chrześcijaństwa tradycji Wschodu i Zachodu. Wśród wykonawców znaleźli się m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Kasia Moś, Olga Szomańska, Igor Herbut oraz artyści z Grecji, Armenii i Kuby. Program obejrzał ponad 1 mln widzów Telewizji Polskiej.
Program stypendialny
Podczas XX Dnia Papieskiego, jak co roku, prowadzona była zbiórka kościelna i publiczna oraz akcja SMS-owa na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Środki finansowe pozyskane w ramach zbiórek Dnia Papieskiego oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają obecnie na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.
>>> Relikwie tego świętego miał na swoim biurku Jan Paweł II
Obozy formacyjno-integracyjne
Jednym z najistotniejszych elementów programu stypendialnego są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie stypendystów a jednocześnie pragnąc realizować własny program formacyjny, Fundacja podjęła decyzję o zmianie formuły wakacyjnych wyjazdów. Stosując się do kuratoryjnych przepisów o organizacji letniego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz ubiegłorocznych wytycznych GiSu planowane jest zorganizowanie 16 spotkań dla stypendystów-uczniów. Potrwają one 6 dni i zgromadzą podopiecznych Fundacji z 2 lub 3 sąsiednich diecezji. Obozy odbędą się w ośrodkach diecezjalnych – m.in. Drohiczynie, Pelplinie, Starym Sączu, Miejscu Piastowym (k. Dukli i Krosna), Zakrzowie (k. Kalwarii Zebrzydowskiej) czy Skorzeszycach (k. Kielc). Natomiast spotkania dla maturzystów, będą miały miejsce w Zembrzycach, Opolu, Gnieźnie i Warszawie. Najstarsi stypendyści Fundacji, czyli studenci, spotkają się w trzech miejscach w różnych częściach Polski.
Kampania społeczna 1%
Tegoroczna kampania 1% odbywa się pod hasłem „Chcemy być dla innych. Zainwestuj w nasz talent!”. Wybrani stypendyści opowiedzą o swoich pasjach, kierunkach studiów, szkoleniach i realizowanych wolontariatach. W ten sposób dowiemy się o tym, kim są, o czym marzą i skąd czerpią motywację do podejmowania kolejnych wyzwań.
>>> Hanna Suchocka: Franciszek stąpa po gruncie, który przygotował Jan Paweł II [ROZMOWA]
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |