epa06200226 A Rohingya refugees holding her baby arrives in Tuangiri, Teknaf, Bangladesh, 12 September 2017. Many of the Rohingya fleeing the violence in Myanmar had walked for days through hilly path to find refuge in neighbouring Bangladesh. According to United Nations more than 300,000 Rohingya refugees have fled Myanmar from violence over the last few weeks, most trying to cross the border and reach Bangladesh. International organizations have reported claims of human rights violations and summary executions allegedly carried out by the Myanmar army. EPA/ABIR ABDULLAH Dostawca: PAP/EPA.

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego, Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on 14 stycznia. Towarzyszy mu zachęta do odprawienia mszy św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest po raz 104. Co roku papież kieruje orędzie na ten dzień. „Każdy cudzoziemiec, który puka do naszych drzwi jest okazją do spotkania z Jezusem Chrystusem, utożsamiającym się z cudzoziemcem przyjętym lub odrzuconym każdej epoki” – czytamy w tegorocznym orędziu. Przesłanie papieża zatytułowane jest: „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

W odpowiedzi na zachętę Ojca Świętego Franciszka powstała inicjatywa, by zachęcać duchownych w całej Polsce do odprawienia niedzielnej mszy według specjalnego, mało znanego i używanego formularza „za uchodźców i wygnańców” (dostępny w mszale). Zgodę na to, aby skorzystać z tej możliwości, wyrazili wszyscy biskupi diecezjalni w Polsce.

Na stronie inicjatywy (mszazauchodzcow.pl) można znaleźć mapę Polski z zaznaczonymi kościołami, w których 14 stycznia zostanie odprawiona msza za wygnańców i uchodźców. Taką mszę w Inowrocławiu odprawić ma m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Bardzo się cieszę, że taka inicjatywa powstała. Zachęcam wszystkich księży, żeby 14 stycznia odprawili mszę świętą według formularza +mszy za uchodźców i wygnańców+. Najlepiej byłoby, gdyby ta modlitwa zakorzeniła się w naszych wspólnotach parafialnych i wracała cyklicznie co jakiś czas” – zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz.

Z kolei rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik zwraca się z prośbą, abyśmy w tym dniu pamiętali w modlitwie o Polakach na emigracji, a także „tych, którzy przybyli do naszego kraju zza wschodniej granicy oraz migrantów i uchodźców na całym świecie”. „Szczególnie ofiary konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie” – zachęca rzecznik Episkopatu Polski.

Przypomina jednocześnie, że jedną z form pomocy uchodźcom, jaką organizuje Kościół w Polsce jest program Caritas Polska „Rodzina Rodzinie”, którą zainicjował w październiku 2016 r. abp Stanisław Gądecki. Uchodźcom pomaga też Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. To z jego przedstawicielami przewodniczący Episkopatu odwiedził m.in. obóz dla uchodźców w Erbilu. Pomoc dla przebywających na Wschodzie oraz stamtąd przybywających prowadzi m.in. Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, którego biuro mieści się w Sekretariacie Episkopatu Polski. Pomoc duszpasterską dla Polaków mieszkających za granicą niesie natomiast Biuro Emigracji Polskiej przy Delegacie Episkopatu ds. Duszpasterstwa Emigracji.

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest od 1914 roku. Jak czytamy w instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 r., jest pomyślany „jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”.

Jak informuje biuro prasowe KEP, liczbę migrantów w całym świecie szacuje się na ok. 220 mln. Wojny, prześladowania i terror to najbardziej tragiczne przyczyny, dla których ludzie opuszczają swój dom rodzinny i ojczyznę w poszukiwaniu lepszego bytu.

Fot. PAP

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze