
fot. Maciej Kubiś
Oblaci nagrodzeni medalem Fundacji „Redemptoris Missio”
12 kwietnia odbył się koncert charytatywny organizowany przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Po nim wręczono medale „Tym, którzy czynią dobro”. Wśród nagrodzonych jest Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W imieniu zgromadzenia medal odebrał o. Marek Ochlak OMI, prowincjał polskich oblatów.
12 kwietnia w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się uroczysty koncert charytatywny zorganizowany przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jest to wyraz podziękowania dla wszystkich wolontariuszy oraz sympatyków Fundacji. Tego dnia Fundacja spotyka się z darczyńcami, świętując przy tym kolejną rocznicę swojego powstania.Fundacja „Redemptoris Missio” skończyła 33 lata.
33 lata Fundacji „Redemptoris Missio”
Muzycznym gospodarzem koncertu była Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą ppłk. Pawła Joksa. Artyści wystapili pro bono. Honorowym patronatem wydarzenie objęła prof. Bogumiła Kaniewska, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, prof. Zbigniew Krasiński, rektor Uniwersytetu Medycznego oraz arcybiskup Stanisław Gądecki.


W drugiej części koncertu wysłuchano Pasji według św. Marka pod dyrekcją samego kompozytora – Jacoba de Haana. W tym niezwykłym utworze do Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych dołączyli muzycy z Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Romana Maciejewskiego w Lesznie oraz Orkiestry Dętej Miasta Leszna. Wystąpili wybitni soliści: Katarzyna Hołysz – mezzosopranistka oraz Przemysław Czekała – baryton. Recytację poprowadził Marek Prałat. Występ Jacoba de Haana był możliwy dzięki współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem „Z Muzyką do Ludzi”.

Podczas koncertu wolontariusze Fundacji z puszkami zbierali środki na dożywianie dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki. Każdego roku „Redemptoris Missio funduje w Afryce milion posiłków.
Medale „Tym, którzy czynią dobro”
Co roku podczas urodzinowego koncertu charytatywnego Fundacja przyznaje medale „Tym, którzy czynią dobro”. Decyzją Rady Fundacji tegoroczny medal „Tym, którzy czynią dobro” został przyznany w trzech kategoriach. Wręczali go Justyna Janiec-Palczewska – prezeska zarządu Fundacji oraz o. dr hab. Marcin Wrzos OMI – członek zarządu Fundacji.
W kategorii wolontariusz medal został przyznany siostrze Cecylii Śmiech – urszulance Unii Rzymskiej, która od ponad 15 lat niestrudzenie pokazuje, że każdy może znaleźć sposób na pomoc drugiemu człowiekowi. Własnymi rękami wydziergała tysiące czapeczek, które ogrzały nie tylko głowy, ale również serca dzieci z najbiedniejszych krajów.

Medal otrzymał również Jakub Pilarski – prawdziwy nauczyciel z misją. Nagrodzony od kilku lat wraz ze swoimi uczniami organizuje kiermasze charytatywne, a zebrane w ten sposób środki przekazuje na pomoc potrzebującym. Być może jego uczniowie nie będą pamiętać treści wszystkich lekcji, ale tę jedną zapamiętają na pewno – że warto być dobrym.
W tym roku Rada Fundacji postanowiła nagrodzić również firmy, które wspierają działalność pomocową Fundacji „Redemptoris Missio”. Tysiące okularów, dzięki którym ludzie w najbiedniejszych krajach mogą funkcjonować, czytać i pracować organizacja zawdzięcza prawdziwej firmie z misją – Brillo. W miejscach, gdzie opatrunek jest na wagę złota pomaga firma Mercator – oni również otrzymali medal „Tym, którzy czynią dobro”.
W kategorii misjonarze decyzją Rady Fundacji medal „Tym, którzy czynią dobro” trafił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Jego przedstawiciele niestrudzenie niosą nadzieję i pomoc chorym, więźniom i starszym samotnym osobom bez względu na wyznanie czy kolor skóry, ukazując, że człowieczeństwo jest ponad wszelkimi podziałami. Nagrodę dla oblatów odebrał o. Marek Ochlak OMI, prowincjał.


Fundacja „Redemptoris Missio”
Fundacja „Redemptoris Missio” powstała w 1992 roku przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Klinice Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych. Trzydzieści trzy lata działania Fundacji to setki tysięcy uratowanych ludzkich istnień. Każdego dnia w misyjnych szpitalach podarowany przez Fundację sprzęt medyczny i wiedza przekazana personelowi przez polskich lekarzy pomagają w leczeniu najuboższych. Przez ten Fundacja realizowała ideę niesienia pomocy w najodleglejszych miejscach na świecie. Budowaliśmy przychodnie i szpitale w krajach Globalnego Południa: m.in. ośrodek zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, Dom Dziecka w Kenii, przychodnię na Madagaskarze, Klinikę dla Matki z Dzieckiem w Tanzanii.

Dzięki Darczyńcom z całej Polski Fundacja zorganizowała ponad sto czterdzieści transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Libanu, Afganistanu, Tanzanii, Zambii, Ghany i Togo. To setki ton sprzętu i środków opatrunkowych, które każdego dnia zmieniają ten świat na lepszy.
Pomoc, którą niesie Fundacja to również działania setek naszych wolontariuszy: lekarzy, położnych i pielęgniarek, którzy wyjeżdżają na misje, aby służyć innym swoimi umiejętnościami i dzielić się swoją wiedzą.

Fundacja wysłała tony ciepłej zimowej odzieży do Afganistanu, setki tysięcy okularów do Afryki, budowaliśmy studnie dla trędowatych w Indiach, ratowaliśmy poszkodowanych w trakcie trzęsienia ziemi w Nepalu i Syrii, budowaliśmy szkoły i przedszkola w Afryce i finansowaliśmy zakup karetek, aby móc dowozić chorych do szpitali w Afryce. Pomoc była wysłana kontenerami drogą morską, przewożona przez wolontariuszy wyjeżdżających do ośrodków misyjnych oraz drogą powietrzną dzięki współpracy z wojskiem.
Fundacja niesie pomoc bez względu na poglądy i wyznanie naszych pacjentów. To wszystko staje się możliwe dzięki dobrym ludziom wokół nas, dzięki wielkiej hojności i otwartości Polaków. Koncert jest dla nas jedyną w trakcie całego roku okazją do spotkania z naszymi darczyńcami i wolontariuszami, to nasze wspólne święto.

Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |