Obra: inauguracja roku akademickiego

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W poniedziałek 2 października uroczystą Mszą świętą rozpoczął się kolejny rok akademicki i formacyjny w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze.

Homilię wygłosił o. dr hab. Kazimierz Lijka OMI, prof. UAM. Po Mszy św. uczestnicy inauguracji udali się do seminaryjnej auli, by wziąć udział w kolejnej części uroczystości. Swoim przemówieniem zapoczątkował ją rektor obrzańskiego WSD, o. Józef Wcisło OMI. Po wygłoszeniu corocznego sprawozdania przez prefekta studiów, rozpoczął się wykład inauguracyjny.

Zdjęcie: WSD w Obrze

Klasztor w Obrze istnieje od 1291 r., kiedy to na te tereny przybyli cystersi. Pełni rolę Wyższego Seminarium Duchownego, od 1926 r. Od tego roku są tam Misjonarze Oblaci MN (z przerwą na lata okupacji). W tym czasie mury seminarium opuściło ponad 750 wyświeconych księży. Dziś pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu absolwentów jest biskupami: Eugeniusz Juretzko OMI (Kamerun), Jacek Pyl OMI (Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 50 kandydatów na księży misjonarzy.

Zobacz także
Wasze komentarze