Obowiązkowa filozofia w szkołach średnich? Odpowiada minister edukacji
Zmarły ks. prof. Andrzej Maryniarczyk dążył do wprowadzenia klasycznego nauczania na poziomie szkolnictwa średniego, będziemy realizować jego testament – zadeklarował w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
W środę odbędzie się pogrzeb ks. prof. Maryniarczyka – filozofa i metafizyka, kierownika katedry metafizyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
>>> Beata Legutko: rozumem dotknąć Boga [FELIETON]
Czarnek w wywiadzie pytany o testament księdza profesora powiedział, że jego życiowym mottem były słowa „Musisz być dobrym człowiekiem, by dostać się do nieba”.
„Ksiądz profesor wraz z Lubelską Szkołą Filozoficzną dążył do wprowadzenia klasycznego nauczania na poziomie szkolnictwa średniego – to testament, jaki przekazali nam do zrealizowania o. prof. Mirosław Albert Krąpiec i ks. prof. Andrzej Maryniarczyk. Oczywiście stopniowo będziemy uwzględniać jego elementy w Ministerstwie Edukacji i Nauki, bo oświata, to organizm żywy, wymagający roztropnych operacji” – powiedział Czarnek w środowym wywiadzie.
„Filozofia daje mądrość i właściwe ukierunkowanie w naszym życiu – pokazuje kim jesteśmy i dokąd zmierzamy” – podkreślił.
>>> Chrześcijanin to człowiek, który jest wolny [FELIETON]
Dopytywany, kiedy możemy spodziewać się realizacji tych postulatów stwierdził, że „na razie pracują zespoły, które pochylają się nad analizą podstaw programowych”.
„Chcemy zobaczyć, co robić, by w szkole uczniów uczyć mądrości, czyli właściwego wykorzystania wiedzy zdobywanej podczas nauki” – powiedział „Naszemu Dziennikowi” minister Czarnek.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |