kard. Dieudonné Nzapalainga, fot. Yt/screen//RFI

Obraduje zgromadzenie synodalne kontynentu afrykańskiego

W stolicy Etiopii, Addis Abebie, odbywa się w dniach 1-6 marca zgromadzenie synodalne kontynentu afrykańskiego w ramach przygotowań do Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie.

Pod hasłem „Wspólnota, uczestnictwo, misja” 200 delegatów i delegatek obraduje na temat przyszłości Kościoła. Wśród uczestników jest 80 świeckich, 32 księży, 16 zakonnic i zakonników oraz 23 biskupów i kardynałów z krajów całego kontynentu. Na obrady zostali też zaproszeni przedstawiciele muzułmanów, koptów, protestantów i tzw. tradycyjnych religii Afryki.

W ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka jesienią 2021 r. światowego synodu o synodalności Kościoła, po konsultacjach w diecezjach i wspólnotach na całym świecie, do końca marca w programie jest łącznie siedem zgromadzeń kontynentalnych. Po nich nastąpią ostateczne konsultacje na poziomie Kościoła powszechnego. Cele etapu kontynentalnego obejmują przyjrzenie się różnym rzeczywistościom eklezjalnym, a także zebranie reakcji Kościołów lokalnych na opublikowany przez watykański sekretariat synodu dokument przedstawiający wyniki pierwszej fazy synodu, jaka odbyła się w diecezjach.

>>> Kard. Fridolin Ambongo: Afryka jest przyszłością Kościoła, to oczywiste!

Spotkanie w Addis Abebie ma na celu „kontynuację dialogu i procesu rozeznania w kwestiach duszpasterskich wymienionych w dokumencie roboczym dla etapu kontynentalnego” – poinformował Sekretariat Generalny Sympozjum Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Podobnie jak inne zgromadzenia kontynentalne, przedstawiciele Kościoła afrykańskiego przygotowują dokument końcowy z obrad kontynentalnych. W okresie poprzedzającym obecne spotkanie w Etiopii odbyły się już sesje robocze w Akrze, Ghanie i Nairobi.

Obrazek poglądowy/fot. unsplash / Annie Spratt

Zadowolenie z dotychczasowego przebiegu synodu wyraził w rozmowie z francuskim dziennikiem „La Croix” kard. Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowoafrykańskiej. „Umożliwia nam wysłuchanie głosów rożnych ludzi: kobiet, młodzieży, członków innych wyznań religijnych oraz ubogich” – powiedział afrykański purpurat, odnosząc się m.in. do pierwszej fazy konsultacji w Kościołach lokalnych. Wyraził zadowolenie, że w procesie synodalnym „z pomocą Ducha Świętego możemy słuchać siebie nawzajem”.

Jako jeden z ważnych wniosków z dotychczasowego procesu synodalnego arcybiskup Bangi wymienił potrzebę stałego dialogu, aby uniknąć klerykalizmu. „Musi istnieć prawdziwa współpraca między księżmi i świeckimi” – powiedział kardynał. Niezbędne jest też, aby we wspólnotach kościelnych znaleźli swoje miejsce ludzie młodzi, którzy stanowią zdecydowaną większość populacji na kontynencie afrykańskim. „Oni muszą być aktywni, muszą być słuchani i traktowani poważnie” – wskazał hierarcha.

>>> Ks. prof. Waldemar Cisło: Afryka potrzebuje papieskiego przesłania o pokoju

Jest to szóste spośród siedmiu kontynentalnych spotkań „procesu synodalnego”. Dotychczas odbyły się zgromadzenia kontynentalne w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej, w Oceanii i w Azji, a dla Ameryki Południowej odbędzie się ono w dniach 17-23 marca w Kolumbii.

Każde z tych siedmiu zgromadzeń kontynentalnych opracuje własny dokument ze swoich obrad i prześle go do Sekretariatu Generalnego Synodu w Rzymie do końca marca. Materiały z tych tekstów wejdą z kolei do dokumentu roboczego Synodu, który ma być ogłoszony w czerwcu br. Na jego podstawie XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” będzie obradowało nad wynikami ogólnoświatowego procesu konsultacji i obrad: po raz pierwszy od 4 do 29 października 2023 r., a następnie w 2024 r. Z reguły osiągnięte na Zgromadzeniu Synodu Biskupów wnioski są przedstawiane jako dokument końcowy papieżowi, który może następnie wydać posynodalną adhortację apostolską.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze