fot. Justyna Nowicka/misyjne.pl

Od 4 do 18 maja w Warszawie i w jej okolicach będzie peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów

Od 4 do 18 maja po archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej peregrynować będą relikwie błogosławionych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez Niemców w 1944 r. za ratowanie Żydów.

Podczas czwartkowego briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich odpowiedzialny za peregrynację w archidiecezji warszawskiej ks. Tadeusz Sowa przypomniał, że peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów po całej Polsce rozpoczęła się 24 września 2023 r. podczas 34. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę.

Poinformował, że relikwie dotrą do stolicy 4 maja i pozostaną w archidiecezji do 11 maja, kiedy zostaną przekazane diecezji warszawsko-praskiej.

Dodał, że relikwiarzowi towarzyszy obraz przedstawiający Józefa i Wiktorię Ulmów z dziećmi oraz poświęcona im wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

„Relikwie są namacalnym znakiem rzeczywistości wiary (…), znakiem obecności osób, które zawierzyły Chrystusowi całe swoje życie i oddały życie za innych” – podkreślił.

>>> Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

Nawiązać duchowy kontakt

Podkreślił, że peregrynacja relikwii jest okazją do tego, by nawiązać duchowy kontakt z błogosławioną rodziną, lepiej poznać ich życie i zainspirować się ich postawą.

„Kiedy patrzymy na Ulmów, widzimy rodzinę wyjątkową. Józef i Wiktoria w jakiś sposób wyprzedzili swoją epokę (…). Były to osoby otwarte na dialog międzyreligijny, międzykulturowy i budowanie mostów” – ocenił.

Poinformował, że peregrynacja w archidiecezji warszawskiej rozpocznie się 4 maja w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, gdzie o godz. 19.00 mszy św. będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Relikwie 5 maja zostaną przewiezione do Świątyni Opatrzności Bożej. 5– 6 maja odwiedzą parafię bł. Władysława z Gielniowa; 6-7 maja trafią do parafii św. Anny w Piasecznie; 7-8 maja – do parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, 8-9 maja – do parafii niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie; 9-10 maja do parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. 11 maja relikwie zostaną przekazane do katedry polowej WP w Warszawie. 11 maja odwiedzą kościół Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Tego samego dnia odwiedzą kościół Ojców Paulinów w Warszawie, skąd zostaną przekazane do diecezji warszawsko-praskiej.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy Radzie ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski ks. Robert Wielądek poinformował, że 11 maja o godz. 16:45 relikwie rodziny Ulmów zostaną przeniesione z kościoła Ojców Paulinów do katedry św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie w procesji różańcowej. Bezpośrednio po zakończeniu procesji o godz. 18.00 mszę św. odprawi biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński.

Duchowny zaznaczył, że peregrynuje ten sam relikwiarz, który wierni mogli zobaczyć podczas beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej. Relikwiarz zawiera doczesne szczątki wszystkich błogosławionych.

„Relikwiarz ma około 45 centymetrów i przedstawia rodzinę na tle kościoła w Markowej” – powiedział.

Wszystkie grupy wiekowe

Ks. Wielądek wyjaśnił, że w programie peregrynacji znajdą się spotkania dla wszystkich grup wiekowych.

„Będą spotkania dla dzieci, dla młodzieży, dla rodzin i seniorów. Chcemy też przyzywać wstawiennictwa bł. rodziny Ulmów do tego co trudne. Będą msze św. w intencji posiadania potomstwa czy odnowienia miłości w małżeństwie. W jednej z parafii zostanie odprawiona msza św. w intencji spłaty kredytu, bo z tym dzisiaj też ludzie mają problem” – mówił.

Ks. Wielądek poinformował, że msza św. kończąca peregrynację sprawowana będzie w kościele św. Jana Pawła II w Radzyminie 18 maja o godz. 11.00. Po niej w domu św. Faustyny w Ostrówku odbędzie się spotkanie rodzin z dziećmi. Na zakończenie tego spotkania relikwie bł. rodziny Ulmów zostaną przekazane do diecezji łomżyńskiej.

>>> Kard. Lazarus You Heung-sik: nadal warto być kapłanem

Za peregrynację relikwii rodziny Ulmów po polskich diecezjach odpowiada Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin. Peregrynacja zakończy się 12 września 2024 r.

Józef i Wiktoria Ulmowie i ich siedmioro dzieci zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. Niemcy zgładzili też Żydów ukrywanych przez Ulmów. W masakrze zginęło wówczas 16 osób. W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali pośmiertnie uhonorowani przez izraelski Instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Beatyfikacja całej rodziny odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze