św. Andrzej Bobola, fot. wikimedia commons

Od 7 grudnia nowenna do św. Andrzeja Boboli: o ustanie epidemii i zgodę w ojczyźnie

Od 7 do 16 grudnia 2020 r. przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w sanktuarium narodowym w Warszawie pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski będzie odmawiana ogólnopolska nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii.

Nabożeństwo będzie transmitowane online. Św. Andrzej Bobola to jeden z patronów Polski i metropolii warszawskiej. Modlitwa rozpocznie się 7 grudnia i będzie odbywała się w sanktuarium narodowym św. Andrzeja Boboli na stołecznym Mokotowie, gdzie są relikwie męczennika. „Czas pandemii wymaga modlitwy. Dlatego rozpoczynamy nowennę za jego wstawiennictwem” – powiedział kustosz sanktuarium jezuita ks. Waldemar Borzyszkowski. Zapowiedział, że w czasie nowenny polecane będą Bogu losy Polski i chorzy.

Pomnik św. Boboli, fot. arch. krakowska

Jezuita przypomniał, że św. Andrzej Bobola jest patronem jedności. – W latach 1625-1629 był on duszpasterzem w czasie epidemii w Wilnie, niosąc chorym pomoc duchową i materialną – zwrócił uwagę ks. Borzyszkowski. – Wzywajmy z wiarą wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, aby wyprosił nam u Boga ustanie epidemii, która spowodowała cierpienie i śmierć tak wielu osób w Polsce i na świecie. Prośmy go również o zgodę w naszej ojczyźnie, abyśmy zaczęli na siebie patrzeć z szacunkiem i życzliwością – zaapelował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak. Zaznaczył, że do włączenia się w ogólnopolską nowennę do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii zaproszone są wszystkie parafie w Polsce. Inicjatywę patronatem objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Nowenna o ustanie epidemii przy relikwiach św. Andrzeja Boboli w sanktuarium była już odmawiana w marcu tego roku za pośrednictwem transmisji internetowej. Zgromadziła ona wówczas w sieci ponad 200 tys. osób.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII w. Działał w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży i Pińsku, gdzie sporo uwagi poświęcał prawosławnym. Nazywano go „łowcą dusz – duszochwatem”. Nie chcąc wyprzeć się wiary katolickiej, zginął śmiercią męczeńską 16 maja 1657 r. po torturach z rąk kozackich. W 1702 r. odnaleziono nietknięte rozkładem ciało zakonnika. Za wstawiennictwem Andrzeja Boboli zaczęły dokonywać się liczne cuda. Starania o beatyfikację utrudniły kasacja zakonu jezuitów i rozbiory Polski. Dopiero w 1853 r. dokonał jej Pius IX, a kanonizował zakonnika Pius XI w 1938 r. W 1945 r. relikwie świętego spoczęły w kościele przy ul. Rakowieckiej, który otrzymał wezwanie św. Andrzeja Boboli.

>>> Św. Andrzej Bobola. Oprawcy upletli mu koronę cierniową na wzór Chrystusowej

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze