Fot. flickr/EpiskopatNews

Od dziś Apel Jasnogórski z suplikacjami o oddalenie epidemii koronawirusa

Podczas codziennego, wieczornego Apelu Jasnogórskiego śpiewane będą suplikacje z błaganiem o oddalenie epidemii koronawirusa – poinformowali dziś przedstawiciele częstochowskiego sanktuarium.

Pierwsze nabożeństwo z taką intencją zostało odprawione dziś. Gospodarze jasnogórskiego klasztoru, ojcowie paulini, przypominają, że suplikacje, czyli wołania przebłagalne, zanoszone były przed obliczem Matki Bożej zawsze w chwilach zagrożeń. Zachęcają one również do pokładania nadziei w Bogu.

– Modlitwą obejmujemy chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują (…). Prosimy wszystkich wiernych o włączanie się we wspólną modlitwę w godzinie Apelu, łącząc się z Jasną Górą przez dostępne środki przekazu – powiedział kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Flickr/EpiskopatNews

Do złożenia „konkretnego daru duchowego z naszej modlitwy„, zwłaszcza podczas Apelu Jasnogórskiego, wezwał też we wtorek przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. – Apel Jasnogórski chcemy uczynić pacierzem błagalnym za naszą ojczyznę – powiedział przeor. Podkreślił, że modlitwa „będzie to nasz konkretny dar duchowy dla tych, którzy zmagają się z chorobą, którzy są odpowiedzialni za to, by naszą ojczyznę uchronić od epidemii”. Jednocześnie ma to być modlitwa o to, „byśmy sami w tych zmaganiach umieli patrzeć z nadzieją”.

>>> Komunikat przewodniczącego KEP ws. koronawirusa: dodatkowe msze św.

O. Waligóra podkreślił, że dołączenie śpiewu suplikacji, czyli wołania „Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”, jest nieprzypadkowe, ponieważ ta właśnie modlitwa jest podejmowana w chwilach zagrożenia, a zarazem bezradności człowieka. – Bóg jest tym, od którego wszystko zależy; w jego ręce składamy nasze wysiłki, nasze starania, możliwości intelektu, możliwości medyczne, ale przede wszystkim naszą ludzką bezradność – powiedział przeor jasnogórskiego klasztoru.

fot. Maciej Kluczka

Paulini podkreślają, że szczególna modlitwa o zaprzestanie rozprzestrzeniania się choroby to wyraz tego, co od wieków ma miejsce na Jasnej Górze. Przywołują wielkie błagalne pielgrzymki piesze, gdy Polskę, a zwłaszcza Warszawę, dotykały epidemie. – Wtedy naród powstawał do modlitwy, ludzie szli z błaganiem, szukając tu umocnienia i błagając o uchronienie od zarazy – mówił o. Waligóra, wzywając i teraz do duchowej mobilizacji.

Codzienny Apel Jasnogórski o godz. 21. jest transmitowany przez różne środki przekazu. To sprawia, że jest on modlitwą najbardziej jednoczącą Polaków i dającą szansę na duchową łączność milionom wiernych – wskazują paulini. – Chcemy, by Jasna Góra była miejscem dającym nadzieję – powiedział przeor. Na Jasnej Górze suplikacje śpiewane są także podczas mszy św. celebrowanej o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej.

Jasna Góra zamknięta dla pielgrzymów?

Przeor klasztoru poinformował jednocześnie, że na razie nie myśli się o zamknięciu Jasnej Góry dla pielgrzymów, jednak – jeśli zajdzie „absolutna konieczność” – paulini dostosują się do decyzji administracyjnych. Zakonnicy włączają się w apele służb o zachowanie odpowiedzialności i rozsądku oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Jak dotąd wszystkie sakramenty i msze św. w sanktuarium sprawowane są normalnie. – Jasna Góra pozostaje otwarta dla wszystkich, którzy pragną tu przybyć i spotkać się z Maryją. Paulini zawsze, a zwłaszcza w chwilach trudnych, będą w służbie Bogu i ludziom – zapewnił jasnogórski przeor.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, fot. PAP/Leszek Szymañski

W związku z sytuacją epidemiologiczną zmieniono formułę pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej na Jasną Górę – z pielgrzymki masowej (w tym samym czasie dla ogółu) na grupową (w dowolnym czasie dla nielicznych grup). Oznacza to, że w najbliższą sobotę nie będzie wspólnej pielgrzymki częstochowskich licealistów. Katecheci, na życzenie maturzystów, mogą zorganizować tego typu pielgrzymkę w różnych terminach, w grupach szkolnych.

W całej Polsce – według danych przekazanych przez resort zdrowia – potwierdzono dotąd 22 przypadków koronawirusa SARS-Cov-2. Wywołuje on chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Pomódl się modlitwą przygotowaną przez oblatów >>> Modlitwa o zaprzestanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze