fot. unsplash

Od Mumbaju po Jerozolimę: Kościoły rozpoczynają „synodalną podróż”

W tę niedzielę, 17 października, większość Kościołów katolickich na świecie oficjalnie rozpoczęła dwuletni proces synodalny, który tydzień wcześniej zainaugurował papież Franciszek w Watykanie. W Mumbaju kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii, przewodniczył uroczystej Mszy św. w katedrze Najświętszego Imienia Jezus. Z kolei łaciński patriarcha Jerozolimy, abp Pierbattista Pizzaballa w swoim przesłaniu promuje „wymianę myśli na wszystkich poziomach”.

Katoliccy biskupi Ziemi Świętej uzgodnili, że będą podążać „jedną drogą przygotowania”, która jest taka sama dla wszystkich Kościołów. Patriarcha Pizzaballa podkreślił w przesłaniu na otwarciu procesu synodalnego: „Zamiast wygłaszać teoretyczne przemówienia, powinniśmy wyjść z plebani, aby stawić czoła rzeczywistości, której nie znamy”. Łaciński patriarcha Jerozolimy zasugerował wymianę myśli także poza własnym środowiskiem. Jego zdaniem młodzi ludzie z rodzinami powinni na przykład odwiedzać osoby starsze w hospicjach i domach, a lokalne parafie powinny szukać dialogu z cudzoziemcami. „Ważne jest spotkanie z nieznaną wcześniej rzeczywistością. W wielu przypadkach można będzie dostrzec różnice” – napisał abp Pizzaballa.

>>> Kard. Scherer o synodzie: wracamy do fundamentów Kościoła

Kościół składa się z Ludu Bożego

W Iraku chaldejski patriarcha kardynał Louis Raphaël Sako wystosował list do wiernych. Opisał w nim proces synodalny jako „ważny punkt zwrotny, aby przyjąć i promować talenty świeckich”. „Kościół składa się z całego ludu Bożego” – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że proces synodalny może pomóc w „kształceniu zaangażowanych wiernych, którzy poświęcają się życiu swojego Kościoła”.

fot. unsplash

Również biskupi filipińscy zwrócili się do wiernych z listem na rozpoczęcie Synodu Biskupów Zachęcają w nim wiernych do skupienia uwagi w szczególności na dwóch kwestiach. Po pierwsze: „jak Kościół jest postrzegany od wewnątrz? Jak wygląda współpraca wspólnot i o jakie kroki prosi nas Duch Święty?”. Druga grupa zagadnień dotyczy „interakcji Kościoła z resztą tego świata” i tutaj pojawia się pytanie: „Jak nasz Kościół żyje razem z całą rodziną ludzką? Czy nadal jesteśmy solą i światłem świata?”.

Słuchać tych, którzy z Kościoła odeszli

W Mumbaju w Indiach, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii, rozpoczął Mszą św. lokalną „podróż synodalną” zachęcając do wysłuchania tych, którzy odeszli z Kościoła lub myślą o odejściu. W swojej homilii kard. Gracias powiedział: „Przeprowadzić proces synodalny oznacza zreformować Kościół i zrozumieć, na co cierpi. Ale oznacza to również słuchanie tych, którzy odeszli z Kościoła lub myślą o odejściu. Ich głos może skłonić nas do myślenia”. Kard. Gracias wymienił klerykalizm, dyskryminację kobiet, brak troski o młodzież i brak ochrony nieletnich jako problemy Kościoła, którymi należy się zająć. Skrytykował również odrzucanie migrantów oraz uchodźców i przypomniał o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Jako problem specyficznie indyjski wskazał na dyskryminację grupy dalitów (osób nie należących do jakiejkolwiek kasty) – także w Kościele.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze