popiełuszko

fot. Wikimedia Commons

Zdigitalizowano ok. 100 tys. stron dokumentów i kilka tysięcy kaset na temat życia ks. Popiełuszki

Zdigitalizowano 80% materiałów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. To jest ok. 100 tys. stron samych dokumentów i kilka tysięcy kaset – powiedział Paweł Kęska z Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

W tym roku 19 października przypada 37. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Beatyfikacja kapelana Solidarności odbyła się 6 czerwca 2010 r. w Warszawie.

– Po śmierci ks. Jerzego zaczęto gromadzić dokumenty dotyczące jego osoby, liczyć ludzi uczestniczących w mszach, nabożeństwach, przyjeżdżających do Warszawy, by nawiedzić jego grób. Prowadzono także księgi z wpisami. Materiały gromadzono i badano przez 10 lat. W roku 1994, w rocznicą jego śmierci, zebraną dokumentacją złożono do kard. Józefa Glempa i przesłano do Watykanu. Stało się to podstawą do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział Paweł Kęska.

>>> Sutanna, w której zginął ks. Popiełuszko zostanie udostępniona publicznie

Zaznaczył, że w kolejnych lata kontynuowano gromadzenia materiałów składających się na zespół dokumentów służących do procesu beatyfikacyjnego. „Wśród nich były m.in.: historia życia ks. Jerzego, dokumenty z archidiecezji warszawskiej, gdzie studiował i po święceniach kapłańskich posługiwał, wspomnienia świadków, dokumenty medyczne związane z procesem toruńskim, dokumenty dotyczące prześladowania Kościoła, jak też związane z kultem ks. Popiełuszki” – wyjaśnił Kęska. Powiedział, że samych notacji (nagrań dźwiękowych dotyczące życia ks. Popiełuszki – PAP) jest 70 nagrań, najdłuższe ma 14 godzin. „W miarę czasu, pozyskanych środków i specjalistów nagrywani są kolejni świadkowie życia ks. Popiełuszki” – powiedział.

promotorzykultu.pl

Poinformował, że „do tej pory udało się zdigitalizować 80% zebranych materiałów Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie”. „To jest ok. 100 tys. stron dokumentów. Zdigitalizowano również zdjęcia, nagrania filmowe i audio z mszy św. za ojczyznę, ze spotkań oficjalnych, półoficjalnych i prywatnych. To jest kilka tysięcy kaset” – powiedział Kęska. Wyjaśnił, że zgromadzony materiał ma służyć do badań naukowych. „Historia ks. Jerzego została opowiedziana przez biografów, ale w szczegółach jest jeszcze nie do końca zbadana” – ocenił Kęska. „Nie chodzi o to, że poznamy jakieś dramatyczne tajemnice związane z jego życiem, tylko że pełniej poznamy jego osobę oraz kontekst różnych sytuacji” – wskazał.

Poinformował, że od roku 1984 zgłoszono blisko 600 świadectw mówiących o łaskach za wstawiennictwem ks. Jerzego. „Pochodzą one z całego świata – z Ameryki Łacińskie, Ameryki Północnej. Jedno np. z ostatnich dotyczyło osoby z Kuby, która została uzdrowiona fizycznie. List napisano w języku lokalnym” – powiedział Kęska. Wspomniał również o młodej osobie z Francji, która będą świadkiem zamachów terrorystycznych zmagała się z ogromnym lękiem, problemami ze snem. Przyjechała do Polski podziękować za uwolnienie od tej traumy za wstawiennictwem błogosławionego. Takich osób jest wiele” – zaznaczył. Przyznał, że ludzie przysyłają także świadectwa uzdrowienia fizycznego – z całą dokumentacją medyczną. W ostatnich dniach otrzymaliśmy np. świadectwo człowieka, który miał wylew do mózgu. W ciągu jednej nocy on zniknął. Jest to potwierdzone medycznie” – powiedział Kęska. Poinformował, że wciąż toczy się proces kanonizacyjny. „Trwają prace dotyczące uznania cudu uzdrowienia mężczyzny z białaczki we Francji. Czekamy więc na ich wynik” – wyjaśnił.

>>> Ks. Jerzy Popiełuszko, którego nie znacie. Na Florydzie, przy steku i szklance piwa

Ks. Popiełuszko dla młodych

Powiedział, że trwają starania, aby przybliżyć postać ks. Jerzego młodemu pokoleniu. „Od śmierci ks. Popiełuszki minęło 37 lat. To jest kilka pokoleń. Obecna młodzież nie zna błogosławionego, nie wiedzą, czym był PRL, Służba Bezpieczeństwa czy Urząd Bezpieczeństwa. Przychodzą do muzeum z czystą kartą. Zależy więc nam, aby opowiedzieć im tę historię nie przez pryzmat PRL i strasznych czasów, ale pokazać wolnego człowieka, który tak bardzo kochał i był wiernych swoim przyjaciołom, że postanowił zaryzykować wszystko. I okazuje się, że oni rozumieją tę historię” – powiedział Kęska. Poinformował, że Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki stworzyło 11 lekcji szkolnych z historii religii dostępnych na stronie internetowej. W dniach 5-7 listopada odbędzie się także kolejne szkolenie dla nauczycieli religii, historii, etyki oraz wiedzy o społeczeństwie. Chcemy im pokazać, jak dziś można mówić młodym o takich postaciach, jak kapelan Solidarności” – wyjaśnił Kęska.

fot. Marek Ołdakowski / Wikimedia Commons / Domena publiczna

Przed pandemią blisko 57 tys. osób rocznie odwiedzało Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, z czego ponad 15 tys. to byli goście zagraniczni. Najliczniejsze grupy pochodziły ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Irlandii, Włoch i z Hiszpanii. „Pandemia trochę ten ruch pielgrzymkowy wstrzymała, ale już pojawiają się autokary z pątnikami oraz pojedyncze osoby, rodziny, którzy tu przybywają. Są nawet klasy szkolne. Z wpisów w naszych księgach możemy powiedzieć, że ludzie proszą o łaskę zdrowia, polecają mu sprawy małżeńskie, rodzinne, kwestię znalezienia pracy. Jest także sporo próśb za ojczyznę” – powiedział kustosz sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński. Od 1984 r. grób męczennika odwiedziło ponad 23 mln wiernych, w tym kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 r. zaliczył ks. Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych, a papież Franciszek w 2014 r. ustanowił go patronem Solidarności.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze