Oddała życie za synową w czasie wojny. Patronuje pielgrzymce teściowych i oczekujących potomstwa
Sanktuarium Jezusa Konającego w Pacanowie będzie miejscem pielgrzymki i modlitwy diecezjan w intencji matek, teściowych i oczekujących potomstwa. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 1 lipca, a patronką zgromadzenia będzie bł. Marianna Biernacka, która oddała życie za brzemienną synową.
Spotkanie w Pacanowie rozpocznie się o godz. 10 Koronką do Miłosierdzia Bożego, a po niej będzie konferencja przypominająca m.in. postać bł. Marianny Biernackiej. Mszę św. w sanktuarium poprzedzi Droga Krzyżowa w Dolinie Krzyży. Na wydarzenie zaprasza diecezjan wraz z ich duszpasterzami ks. prałat Leszek Domagała, kustosz i proboszcz w Pacanowie. – Przy naszym sanktuarium znajduje się Dolina Krzyży. Zachęcamy do umieszczenia tam przywiezionych krzyży wotywnych – mówi.
>>> Błogosławiona teściowa. To nie żart!
Bł. Marianna Biernacka
Bł. Marianna Biernacka urodziła się w 1888 r. w Lipsku nad Biebrzą. Wraz z mężem prowadzili gospodarstwo. Mieli sześcioro dzieci. Po śmierci męża i czworga dzieci Marianna zamieszkała u syna i jego żony Anny. Jej życie było przepojone wiarą, miłością, dobrymi uczynkami. Każdy dzień zaczynała modlitwą i śpiewaniem Godzinek.
Na przełomie czerwca i lipca 1943 r. doszło do masowych aresztowań mieszkańców Lipska i okolic. Na liście aresztowanych znalazł się syn Marianny i jego żona Anna, spodziewająca się dziecka. Bł. Marianna Biernacka, została zamordowana 13 lipca 1943 r. przez Niemców razem z 49 mieszkańcami Lipska na fortach za wsią Naumowicze pod Grodnem. Ofiarowała się za swoją synową.
Historia kościoła w Pacanowie
Ks. kan. Leszek Domagała, proboszcz parafii św. Marcina w Pacanowie, pracując przez lata na Białorusi, zetknął się z tą postacią i od kilku lat zaszczepia jej kult w diecezji kieleckiej. W Pacanowie znajduje się m.in. obraz błogosławionej.
Historia powstania kościoła w Pacanowie sięga panowania księcia Leszka Białego. Ówczesny biskup krakowski, Maur, w 1110 r. erygował parafię pw. św. Marcina. Świątynia uległa poważnym zniszczeniom, szczególnie w 1657 r. podczas najazdu wojsk Rakoczego. Po potopie szwedzkim kościół został odbudowany w stylu barokowym. Kościół w Pacanowie rozbudowano w latach 1785–1790 staraniem ks. Michała Sołtyka. W 1895 r. odrestaurowany, został konsekrowany przez bp. kieleckiego Tomasza Teofila Kulińskiego. W 1906 r. świątynię strawił pożar. Po raz kolejny kościół spłonął w czasie działań wojennych w 1944 r. Z pożogi w sposób nadzwyczajny ocalała kaplica i cudowna figura Pana Jezusa. Po wojnie świątynia została odbudowana. 19 sierpnia 2008 r. papież Benedykt XVI nadał kościołowi w Pacanowie tytuł bazyliki mniejszej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |