fot. Ben White/unsplash

„Odkryj małżeństwo” – propozycja na majówkę

W majówkowy weekend 1-3 maja odbędzie się w Gnieźnie Międzynarodowy Kongres „Odkryj Małżeństwo” z udziałem 200 uczestników – małżeństw i rodzin z całej Polski. Spotkanie – jak zapowiadają organizatorzy – będzie miało wymiar intelektualny, duchowy, ale i wspólnotowy, dając przestrzeń spotkania, rozmowy, świadectwa, pobycia razem bez gonitwy i pośpiechu.

„Chcemy się spotkać, by rozpakować dar małżeństwa” – mówi Andrzej Mleczko z Fundacji Misterogrande, która wraz z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie organizuje trzydniowe forum. Inicjatywa zrodziła się z doświadczenia podobnych spotkań i potrzeby ukazania sakramentalnego małżeństwa jako daru Boga i drogi do świętości, jako rzeczywistości, która ma sens, która jest możliwa, wartościowa i nie do zastąpienia.

„O sakramencie małżeństwa mówi się mało, albo mówi się, że jest to przeżytek. Tymczasem nasze doświadczenie jest takie, że jest to przyszłość Kościoła i przyszłość cywilizacji. Bez małżeństwa, bez rodzin, nie mamy szans na rozwój i przyszłość” – podkreśla Andrzej Mleczko.

>>> Misterogrande, czyli o nieoczywistościach i głębi sakramentu małżeństwa [PODKAST]

fot. Agata i Andrzej Mleczko

Mamy taką tendencję w Kościele, że o małżeństwie mówimy wycinkowo, czyli mówimy o kursach przedmałżeńskich, a potem mówimy wtedy, gdy dzieje się bardzo źle, gdy trzeba małżeństwo zagrożone rozpadem ratować. My widzimy się pośrodku. Opiekujemy się małżonkami, którzy chcą czegoś więcej, ale adresujemy swoje działania także do tych, którzy żyjąc w małżeństwie nie do końca mają świadomość, czym sakrament małżeństwa jest, jaki to wielki dar i jaką głębię w sobie mieści. Stąd pomysł kongresu i wszystkich aktywności, jakie jako fundacja podejmujemy. (Agata Mleczko z Fundacji Misterogrande)

Transmisja spotkania

Spotkanie zaplanowano dla 200 uczestników, ale zainteresowanie było dużo większe. Wszyscy, którzy nie zdążyli się zapisać, albo dowiedzieli się o spotkaniu niedawno będą mogli śledzić je w mediach społecznościowych Fundacji Misterogrande oraz na YouTube, Facebooku i stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej www.archidiecezja.pl.

Transmitowane będą wszystkie bloki konferencyjne, a więc wystąpienia prelegentów, świadectwa małżonków i dyskusje panelowe. Zaplanowano także transmisję Mszy św., którym przewodniczyć w kolejnych dniach będą: Prymas Polski abp Wojciech Polak (1 maja), bp Radosław Orchowicz (2 maja) i ks. Robert Wielądek, odpowiedzialny za Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (3 maja).

Zaproszenie do zabrania głosu przyjęli prelegenci z Polski i zagranicy. O obecności Jezusa w ludzkiej miłości w kontekście Listu do Rodzin papieża Jana Pawła II mówić będą w pierwszy dniu kongresu Monika i Aleksander Bańka.

Drugiego dnia misyjny wymiar sakramentu małżeństwa przedstawi ks. Renzo Bonetti, kapłan diecezji werońskiej, entuzjasta małżeństwa, od prawie dwudziestu lat duszpasterz włoskiego projektu Misterogrande, autor książek o duchowości małżeńskiej. Tego dnia uczestnicy posłuchają także prof. Roberta Cheaiba, profesora teologii fundamentalnej na Uniwersytecie Katolickim w Lyonie, męża i ojca czterech synów, którego wykład będzie połączeniem wiedzy i znajomości zagadnień biblijnych z codziennym doświadczeniem życia małżeńskiego.

Trzeciego dnia ks. Przemysław Kwiatkowski, duszpasterz polskiego projektu Misterogrande i przewodniczący Wydziału Duszpasterskiego gnieźnieńskiej Kurii pochyli się nad zagadnieniami duchowości małżeńskiej, ukazując je zarówno od strony teoretycznej, jak i praktyki życia.

>>> „Kto pytał? Warto rozmawiać o rodzinie” – podcast o rodzinie i dla rodzin

fot. X/@JasnaGoraNews

Małżeńskie doświadczenia

Podczas spotkania nie zabraknie także świadectw samych małżonków. Doświadczeniami, przeżyciami, przemyśleniami podzielą się z uczestnikami: Agnieszka i Łukasz Czechyra oraz państwo Teliccy. Przewidziano także panele dyskusyjne z udziałem prelegentów i małżonków. Refleksji intelektualnej towarzyszyć będzie modlitwa – jutrznia, nabożeństwo majowe, adoracja Eucharystyczna.

Uczestnicy będą mieli również okazję zwiedzić Gniezno i jego najstarsze zabytki na Wzgórzu Lecha. Specjalna strefa chillout pozwoli spokojnie wypić kawę, poznać się i porozmawiać. Będzie też specjalny program dla dzieci, którym opiekę i atrakcje zapewnią animatorzy.

Chcielibyśmy, aby każdy wyjechał z Gniezna z przekonaniem, że sakrament małżeństwa – jeśli w małżeństwie jest – to jego najważniejsze życiowe powołanie. Wielki dar, który trzeba nieustannie odkrywać, i o który trzeba się troszczyć, nie żałując czasu i zaangażowania. (Agata Mleczko)

Kongres rozpocznie się 1 maja i potrwa do 3 maja. Spotkanie organizuje Fundacja Misterogrande we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Szczegółowy program transmisji dostępny jest na www.archidiecezja.pl.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze