Odkryto ruiny kościoła chrześcijańskiego sprzed inwazji islamu
Ministerstwo Kultury oraz Urząd ds. Turystyki i Archeologii Zjednocznych Emiratów Arabskich (ZEA) oznajmiły o odkryciu pozostałości kolejnego kościoła chrześcijańskiego sprzed 1400 lat. Według historyków jest on jednym z wielu, które budowano wzdłuż Zatoki Perskiej od obecnego Omanu aż do Indii.
W wypowiedzi dla amerykańskiej agencji AP Timothy Power, profesor archeologii na Uniwersytecie w Abu Zabi, który badał to miejsce, podkreślił ważność tego odkrycia, które „rzuca świtało na coś, co ogólnie jest mało znane”. Pomiary datowania za pomocą węgla C-14 wskazują, że świątynia mogła powstać między rokiem 534 a 656. Pierwsza ekspansja islamu na Półwyspie Arabskim przypada na lata 622-32 (Mahomet zmarł w 632 r.).
Znalezisko archeologiczne na wyspie Siniyah pokazuje strukturę jednonawową kościoła, z miejscem na ołtarz. Przylegające doń pomieszczenia służyły prawdopodobnie jako baptysterium i jako piekarnia komunikantów. Obok kościoła-klasztoru znajduje się drugi budynek z czterema pokojami – prawdopodobnie była to rezydencja opata lub biskupa.
Miejsce wykopalisk odwiedzili minister kultury i młodzieży ZEA – Nura bint Mohammed al-Kaabi i dyrektor Urzędu ds. Turystyki i Archeologii – szejk Madżid bin Daud al-Mualla, syn jednego z emirów. Wyspa wraz z przyległymi terenami, na których odkryto także inne starożytności, są własnością rodziny Al-Mualla – jednej z 6 rządzących Emiratami – która popiera prowadzone tam prace badawcze.
Pierwsze odkrycie
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku archeolodzy odkryli na wyspie Sir Bani Jas w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską pozostałości pierwszego kościoła chrześcijańskiego. Nawiązując do niedawnej wizyty Franciszka w Bahrajnie agencja AP zauważyła, że „te dwa odkryte ostatnio kościoły przez całe wieki były przysypane piaskiem, kryjąc w sobie chrześcijańską przeszłość tych ziem. Dziś chrześcijanie stanowią niewielką mniejszość na Bliskim Wschodzie, ale przyjazd papieża do sąsiedniego Bahrajnu ma na celu ożywienie dialogu międzyreligijnego z przywódcami islamu”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |